V rytme skačka

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
30. 09. 2020
Hudba je naším spoločníkom v každom dní. Melódie notoricky známych rytmov ale aj nové songy dokážu pozdvihnúť náladu. Vo svete hudby sa vyprofilovala pestrá palety žánrov. Od klasiky, cez pop-rock, hip- hop, ľudovky až po dnes vychytené ska.

 Žáner ska však nie je výdobytkom 21. storočia, jeho korene siahajú omnoho hlbšie. Pohopkávajaúce rytmy zaznievali už v päťdesiatych  rokoch minulého storočia. Kolískou rodiaceho sa hudobného štýlu sa stala Jamajka Má podobný kolísavý rytmus ako ragge, odlišuje sa dynamickejším tempom. Pomenovanie vymyslel Ernest Raglin, trojicu písmen SKA odvodil od LOVE SKAKOOVIE. Popularita novej hudby stúpla osamostatnení Jamajky, odchod Angličanov v 70tych rokoch priniesol SKA úspech.

Dejiny ska muzika sa v 20. storočí odvíjali v dvoch etapách. Prvopočiatky ska muziky sú spájané s novým žánrom punkovej hudby. SKA nie jednoliaty štýl, už od svojho vzniku sa člení na rôzne prúdy v závislosti od tematiky textov piesní. V skáčku sa uchytil  klasický pop, náboženská tematika aj politické texty, ktoré reagujú na situáciu v Jamajke.

Najmladší potom ska nazývaný raggae dominuje Jamajskej hudobnej scéne dodnes.  Zrodil s náboženskou odrodou a rastafariánstvom, do značnej miery ho ovplyvnil mement a černošský soul. Okrem náboženstvo je inšpiráciou pri tvorbe textov nelichotivá sociálna situácia, komentujú nerovné pomery vo svete. Azda jedným z najznámejších spevákov reggae je Bob Marly. Mnohými je považovaný za proroka rastafariánskeho náboženstva.

Jeh hity No women, no cry a Jamming poznajú aj tí, ktorým reggae nie je srdcu najbližší. SKA sú typické kolísavou melódiou, hudba ktorá vás roztancuje, alebo minimálne donúti skákať, poslucháč je po ska koncerte unavený. Preto vznikol pokojnejší ska štýl Rock steady pre všetkých, ktorí si chcú vydýchnuť. Má približne dvakrát pomalšie tempo ako klasické ska. Jeho vznik bol údajne podnietený extrémne horúcim letom na Jamajke. Dominantným hudobným nástrojom v rock steady je basa, gitara je zjemnená, iba dolaďuje zvuky basy.

Skáčkovú scénu na Slovensku najviac preslávila kapela Polemic, chytľavá melódia a jednoduché texty si získali davy fanúšikov. Hity ako Komplikovaná, Ona je taká neodmysliteľne patria k letu. Na festivaloch patrí skačková kapela Polemic k hlavným hudobným bonbónom, zástupy festivalových návštevníkov spievajú známe piesne s hudobníkmi a popritom si poskakujú v rytme. Partia nadšencov založila kapelu Polemic v roku 1989, po vydaní prvého albumu absolvovali koncertné turné. Svojský sú nielen textami ale aj svojím výzorom. Oblečenie tvorí trio farieb: biela, čiera a červená. Výrazné sú kockové vzory, či šachovnica.

V Česku pôsobí na pôde ska od roku 2000 skupina Tleskač. Medi ich zvučné piesne patrí Ska z Česka, Na předměstí Bory. Populárna kapela s originálnym názvom Fast food orchestra servíruje skačko už od roku 1995. prerezi. I svojím deburovým albumom Fugison party Posledný album Urban menu sa odchýlil od vyhranenosti štýlu ska, kapela ponukla pestrejšie hudobné prvky. Do skačka zamiešala reggae, dancehallu, ragga, rocksteady, punku, hip-hopu, popu nebo breakbeatu...

Ska figuruje vo vete hudby už desiatky rokov, jeho popularita svedčí o tom, že stále je vždy živý a má čo svoji  fanúšikom ponúknuuť. Relaxácia pri hudbe a trochu pohybu, aj to je dôvod, ktrému  skáčko vďačí za svoju popularitu 

Pre Senior Portál napísala
Viera Pastorková

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu