The King of Rock 'n' Roll

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
20. 10. 2020
Kráľ alebo inak kráľ rock and rollu sú dve najznámejšie prezývky významného a úspešného amerického speváka a herca Elvisa Presleyho.

Elvisova kariéra začala v 50. rokoch, bol jedným z prvých predstaviteľov žánru rockabilly (zmes country a rhythm and blues). Jeho štýl ho robil nenormálne obľúbeným aj veľmi kontroverzným zároveň. Mnohí kritici nemohli prísť na chuť tancom, ktoré predvádzal a spôsobu, akým prespievaval známe skladby. Vďaka svojej charizme a výbornému vzhľadu za ním šaleli davy, stal sa sexsymbolom svojej doby a mal romániky s viacerými ženami z brandže aj mimo nej.

Najvýznamnejšou aj keď nie najmilovanejšou ženou jeho života bola Priscilla Presley. Očarila Elvisa len ako 14 ročná počas párty v jeho dome. So vzťahom s o desať rokov staršou a prelietavou hviezdou Priscillini rodičia nesúhlasili. Snažili sa dcéru najprv uchrániť pred sklamaním, ale nakoniec urobili všetko pre to, aby sa Elvis s ich dcérou oženil. Stalo sa tak a z ich vzťahu vzišlo len jedno dieťa – Lisa Marie Presley. Vydala sa po otcových šľapajach, pustila do sveta pár skladieb a škandálov, na jeho úspechy však už nenadviazala. Keďže Priscilla ani Elvis spolu nikdy neboli šťastní, rozviedli sa v roku 1973.

Aj keď rodinný život a slušné správanie mimo pódia neboli silnými stránkami tejto rockandrollovej legendy, bol Elvis čestný a veľkorysý človek. Napriek výhodám statusu speváckej hviezdy, zostal slúžiť Armáde U.S.A. ešte 5 rokov po rozbehnutí kariéry. Celý život podporoval rôzne nadácie, často vystupoval na charitatívnych akciách bez nároku na honorár, platil dlhy za iných, pomáhal rodinám. Bol známy tým, že daroval Cadillaky, peniaze, šperky, často na momentálny podnet.

Samozrejme mal z akých zdrojov čerpať. Elvis nemal menej ako 149 piesní na prvých 100 miestach v Amerických hitparádach. Z týchto 114 bolo medzi prvou 40, 40 bolo medzi prvou 10 a 18 bolo na prvom mieste. Tie sa udržali na prvom mieste celkom 80 týždňov. Mal takisto 90 hitparádových albumov, medzi ktorými bolo 10 na prvom mieste. Toto platí len pre Ameriku. Aj jeho zahraničný úspech bol značný. Po návrate z armády ho pozval Frank Sinatra do svojej šou a Elvisov honorár bol 125 000 dolárov, čím sa tiež zapísal do histórie. Niekoľko rokov bol najvýnosnejší a najlepšie platený herec. Hral vo viac ako 30 filmoch.

Ako prvý spevák sa dostal do týchto štyroch siení slávy – rockandrollová, rockabilly, country a gospelová sieň slávy. Prekonal viacero rekordov v predajnosti, úspešnosti aj výnosnosti svojich skladieb, albumov aj vystúpení.

Za nevyjasnených okolností zomrel ako 42-ročný, no 15 % Američanov si myslí, že Elvis stále žije. 16. Augusta 1997 hral Elvis cez video na koncerte v Memfise. Naživo ho sprevádzalo cez 30 pôvodných členov kapely a Memfiský symfonický orchester. Hrali pred davom fanúšikov z celého sveta, aby si pripomenuli 20. výročie Elvisovej smrti. Elvis zlomil rekord zisku v koloseu. Tento koncert bol prototyp pre 1998/99 turné. Stal sa tak prvým, kto robí turné naživo po svojej smrti. V Marci 1998 turné obsahovalo tri vystúpenia v Radio City Music Hall v New Yorku. V Auguste 1998 bol Elvisov „návrat“ do Las Vegas. V Januári/Februári 1999 sa začalo Európske turné vypredanou londýnskou Wembley Arena. A tak začalo prvé Elvisove turné po Európe.

Pre Senior Portál napísala
Lucia Benková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu