Medzinárodný festival Divadelná Nitra

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
24. 07. 2020
Tento rok festival Divadelná Nitra oslavuje už svoje okrúhle, dvadsiate narodeniny. Za tie dve desaťročia sa stal vyhľadávaným a uznávaným kultúrnym festivalom nie len na slovenskej, ale aj medzinárodnej úrovni. Čo pripravuje jeho jubilejný ročník?

Medzinárodná úroveň

Mnohým by sa na pohľad mohlo zdať, že malá stredoeurópska krajina a „nejaký“ divadelný festival v nej je niečo, čo ostane za jej hranicami nepovšimnuté. Možno je to pri niektorých akciách tak, ale festival Divadelná Nitra sa k nim ani zďaleka neradí. Za dve desaťročia sa svojou organizáciu dostal na popredné miesta medzinárodných kultúrnych festivalov a rozhodne sa medzi nimi nestratí. O čo vlastne ide? Divadelná Nitra je festival zameraný na prezentáciu slovenských aj zahraničných divadiel a divadelných súborov, predovšetkým činoherného zamerania. A hoci divadlo hrá v celom festivale hlavnú úlohu, prelína sa aj s ďalšími odnožami umenia a kultúry. Okrem prezentácie divadelných hier rôznych súborov z mnohých krajín patrí do programu festivalu aj rozsiahli workshop, rôzne besedy a sympózia, samozrejme, taktiež na medzinárodnej úrovni.

Bohatý (nie len) divadelný program

Menovať všetky hlavné aj pridružené podujatia, ktoré sa medzi 22.-28. septembrom budú konať, by zabralo veľmi veľa času. Okrem mnohých cudzo krajinných divadelných predstavení (napríklad aj divadla z Litvy) sa spomedzi slovenských účinkujúcich predstavia herci Divadla Andreja Bagara s úspešnou inscenáciou Kuchyňa.

Ak vás zaujíma medzinárodné sympózium na tému Festival ako (kreatívny) priemysel, navštívte ju piatok, 23.9. vo Fóre mladých už o 9:30. Ak si kladiete otázku aké bolo uplynulé storočie, nájsť na ňu odpoveď vám pomôže prezentácia projektu spojená s odbornou prednáškou a premietaním dokumentárneho filmu pod názvom 20. storočie očami tajnej polície.

Okrem divadla, prezentácii viacerých medzinárodných projektov a diskusii vás možno zaujíma aj iné, než len divadelné umenie. Od predstaviteľa z Fínka, Hansa Rosenstroma, určite zaujme zvuková inštalácia. Priestorové zvukové predstavenie trvá okolo 4 minút a každého návštevníka doslova vtrhne doprostred deja, ktorý sa snaží podať. Pre tých, ktorí sú zvedaví, ako sa festival za 20 rokov vyvíjal, bude v priestoroch obchodného centra Centro Nitra pripravená výstava veľkoplošných fotografií pod názvom Foto 20. Fotografie zachytávajú vývoj festivalu medzi rokmi 1992 – 2010.

Čerešnička hneď na úvod

Hneď v piatok, teda 23. septembra, sa uskutoční aj vyhlásenie prestížnej divadelné ceny Dosky, divadelné ocenenia sezóny 2010-2011. Hoci ide o udalosť len na pozvánky, nemusíte sa báť, že by vám niečo ušlo. Ide o tak prestížnu cenu na slovenskej divadelnej scéne, že jej výsledky sa s napätím očakávajú celý rok a budú uverejnené aj v médiách.

A aby sa nezabudlo: Počas trvania festivalu sa predstaví aj pouličné divadelné umenie a to presnejšie Slovenské a České pouličné umenie, ktoré nemusíte nijak špeciálne hľadať – ono si totiž nájde vás. Na ulici v meste, na námestí, v blízkosti Divadla Andreja Bagara.

Ak vás láka kultúra na konci septembra, nemali by ste vynechať Nitru a užiť si poriadne zabehnutý medzinárodný divadelný festival. Možno vám pri odchode príde ľúto, že je iba raz za rok.

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu