Jarmok tradičných remesiel je tu opäť

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
12. 10. 2020
Ako každý rok, aj tento mesto na juhozápade Slovenska na dva dni ožije v duchu ľudových tradícii, veľkého jarmoku a množstve sprievodných kultúrnych podujatí. Tento rok je však niečím výnimočný – je to už presne desiaty rok po sebe, čo sa v Šali uskutoční Jarkom tradičných remesiel v rámci projektu Kultúra V4.

Tradície aj moderná zábava

Gro osláv prvej písomnej zmienky o Šali (toho roku presne 1010 rokov) opäť padne na jarmok a jarmočné stánky, v ktorých budú v prvej časti pešej zóny prezentovať svoje remeslo umelci a remeselníci zo Slovenska aj Čiech, zväčša oblečení dobovo – v kroji. Ako po minulé roky, mesto oživia umeleckí rezbári, drotári, rozvonia pravá medovina či priamo pred očami vyrábané sviečky z včelieho vosku. Deti potešia drevené hračky, predvedú sa aj sklári či majstri biča. Centrum mesta sa opäť presunie v čase.

Aby toho nebolo málo, zvyšok trhu budú tvoriť obchody zamerané na rôzny, zväčša akciový tovar či prezentáciu nových výrobkov. Do toho všetkého bude atmosféru dotvárať bohatý kultúrny program z veľkého pódia, toho roku nazvaného symbolicky V4. V poobedných hodinách pôjde o vystúpenia najmä folklórnych skupín, divadelné scénky a tanečné vystúpenia všetkých vekových kategórii zo spriaznených miest Šale. Večer sa program zmení na hudobné koncerty súčasných interpretov a do skorého rána sa o zábavu postarajú šalianske skupiny a ich ľudová zábava.

Množstvo sprievodných akcii

Posledné dva roky sa stala zvykom aj súťažná výstava amatérskych fotografov spojená s vyhlásením víťazov Objektív Františka Kollára. Výstava sa ako predošlé roky uskutoční v kostolnej záhrade. Ďalej na návštevníkov bude čakať výstava pred MsÚ V4 – spoločne prežité chvíle aj určite zaujímavý Festival regionálnych vín.

V rámci kultúry V4 sa chystá aj prezentácia remesiel a kultúry V4 pod názvom V4 stand. A samozrejme oplatí sa prejsť aj k Šalianskemu unikátu – zachovanému slamenému domčeku s nepálenej tehly, Dom ľudového bývania, ktorý bude v rámci jarmoku taktiež prístupný verejnosti.

Program

24.6. piatok, V4 stage

14:00 Vystúpenie detí zo Šale

15:00 Slávnostné otvorenie jarmoka

15:30 Podjavoričan – Telč

17:00 Banda

19:00 Pavol Hammel

20:30 Revival Michala Tučného

22:30 Melody – ľudová zábava

25.6. sobota, V4 stage

13:00 Cirill Táncstúdió – Oroszlány

14:00 Historický šerm – OZ Rytieri Vir Fortis

15:30 Anestezjologia30 a speváci DK – Konskie

17:00 Robo Papp

18:30 Seredský Dixieland band

21:30 Navostro

23:00 Z času na čas

Ak sa rozhodnete počas najbližšieho víkendu navštíviť Šaľu, rozhodne neoľutujete. Bohatý program bude doplnený ešte o mnoho zábavu budiacich atrakcii pre tých najmenších, ale aj dospelých. Privíta vás množstvo gastro stánkov s tým najlepším jedlom a pitím a zábava sa skončí až neskoro v noci. K tomu organizátori k 10. ročníku Šalianskeho jarmoku sľubujú aj prekvapenie!

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Pepa | 24. 02. 2013, 11:17

Děkuji, to je dobrý tip na výlet, z ČR to není daleko, kousek od Bratislavy na východ, šlo by to spojit třeba i s návštěvou nedaleké Vídně nebo Budapešti. Navíc se už možná půjde i koupat, v okolí je nekolik vhodných možností. Však mrknete sami na www.mapy.cz. 

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu