Hra pre celú rodinu - Petang

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
14. 09. 2020
Jarné slniečko pomaly ale iste rozohrieva vzduch na príjemné teploty a sedieť doma by bol hriech. Čo však robiť vonku, najlepšie zo svojimi blízkymi či rodinou, pri čom sa každý zabaví? Niektoré športy vyžadujú príliš veľa námahy, ale ak chcete spojiť príjemné z užitočným a zabaviť sa pri tom s celou rodinou, skúste petang.

Odjakživa spájal

Ak by ste chceli ísť po stopách pôvodu petangu, určite by ste začali vo Francúzsku. Do Galie sa hra s guľami dostala od Rimanov a podľa gúľ nájdených v egyptských sarkofágov podobnú hru poznali aj starovekí Egypťania. Nech je už jej pôvod akokoľvek exotický, nám sa do pamäti vryla v podobe obrázkov z francúzskych parkov, kde mladí či starí poobede v rámci oddychu hádžu kovovými guľami smerom k malej červenej drevenej guľôčke.

Petang ostal obľúbenou hrou aj napriek tomu, že v stredoveku a v časnom novoveku bol niekoľkokrát kráľmi zakázaní. Prísne obmedzenia na hru petang mali aj francúzsky vojaci, ktorí údajne hraním hry zanedbávali vojenskú prípravu. Hoci pol dlhšiu dobu zakázaný, ostal v obľube bežných ľudí a populárny je dodnes. Medzi tým nadobudol z hry status športu so svojimi presnými pravidlami, klubmi a súťažami aj na svetovej úrovni.

V čom je jeho čaro?

Petang je šport aj pre lenivcov, ktorí chcú aspoň niečo robiť, no behať sa im nechce. Všetka námaha spočíva v hádzaní približne 0,7kg vážiacich kovových gulí čo najbližšie k červenej guľôčke – takzvanému prasiatku, či presnejšie – košonetu. Námahou nenáročná hra je obľúbená najmä pre spoločenskú funkciu, ktorú spĺňa. Ak ju nehráte súťažne ale len pre radosť a potešenie, príjemne sa pri nej zrelaxujete a zabavíte so svojimi známymi. A najväčšia výhoda petangu – je jedno, koľko máte rokov, hrať ju môže naozaj každý, kto udvihne kovovú guľu. Skúste si zahrať proti vlastným vnúčatám – zabavíte sa určite všetci!

Jednoduché pravidlá

Ako každý šport, a petang má svoje pravidlá, nejde ale o nič zložité. V prvom rade ide o ihrisko, ktoré musí mať aspoň 12 metrov a nemali by byť na ňom žiadne prekážky. Hra sa začína z kruhu o priemere asi 50 cm, v ktorom musí hráč, ktorý vrhá guľou, stáť oboma nohami a nesmie z neho počas hodu a dopadu gule vystúpiť.

Košonet, alebo lepšie známe prasiatko, je malá červená drevená guľôčka, ku ktorej sa počas hry snažia hráči čo najbližšie dohodiť svoje gule. Prasiatko hádže prvý hráč z týmu, ktorý je podľa hlasovania prvý na rade. Prasiatko hádže z kruhu, z ktorého sa začína hra a musí ho hodiť 6 až 10 metrov ďaleko a tak, aby naň bolo vidieť a nezakrývala ho napríklad tráva. Zvyšok hry spočíva v snahe dohodiť kovové gule čo najbližšie k nemu.

Pre koľkých hráčov je hra určená

Petang je hra dvoch týmov, v ktorom môžu byť traja hráči – vtedy ide o tzv. triplettes, dvaja hráči – doublettes alebo po jednom hráčovi – tete a tete. Pokiaľ ide o gule, ak sú v týme traja hráči, každý ma 2 gule, ak dvaja hráči, každý má 3 gule a pokiaľ je to hra hráč proti hráčovi, taktiež má každý z nich po tri gule. Cieľom hry je umiestniť čo najbližšie k prasiatku viac gúľ ako súper. Hra sa končí približne do 5 minút, do kedy musia oba tými svoje hry zapísať. Družstvo získava toľko bodov, koľko má na konci hry gúľ bližšie k prasiatku, ako súper. Hra sa opakuje po hodení všetkých gúľ, kým jeden z týmov nedosiahne 13 bodov. Prasiatko sa nanovo vhadzuje vždy na začiatku ďalšieho kola hry a hádže ho hráč z týmu, ktorý vyhral predošlé kolo. Ten tým zároveň aj začína nové kolo.

Ak vás petang zaujal, neváhajte vyskúšajte si ho aj vy. Strávite tak príjemné chvíle v spoločnosti svojich blízkych a pri tom sa príjemne zabavíte a nenáročne si zašportujete. Petang je skutočne hra pre celú rodinu – pre malých aj veľkých. Stačí si len nájsť vhodné miesto a vychutnať si pekný deň pospolu.

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

lucie.c | 06. 05. 2011, 17:32

vyražte na brněnský špilberk - je tam hřiště na petanque! :)

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu