Galéria mladých nie len pre mladých

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
21. 06. 2020
Neďaleko od divadla Andreja Bagara V Nitre sa nachádza vstupná brána do Podhradia, ktorú z jednej strany tvorí žltý palác známi ako Župný dom. Už na ulici pred sebou vám nápisy napovedia, ž v ňom sídli Nitrianska galéria skladajúca sa z viacerých výstavných priestorov. Jeden z nich je však unikátny a na Slovensku celkom nezvyčajný – ponúka priestor novým, mladým začínajúcim študentom.

Pôvod Nitrianskej galérie

Nitrianska galéria začala svoje pôsobenie 1. januára 1965. S menšími prestávkami a zmenami názvu pôsobí dodnes v Župnom paláci Nitre, kde ponúka priestory na prezentáciu známych aj začínajúcich slovenských, ale aj svetových umelcov. Pôvodne sa zameriavala na tvorbu umelcov z Nitry a okolia, dnes sú často medzi vystavujúcimi aj zahraniční umelci z celej Európy.

Výstavnú plochu galérie tvoria tri krídla a bývalý kryt civilnej obrany nachádzajúci sa pod budovou Župného domu a poskytuje priestor pre alternatívne umenie.

Galéria mladých

V roku 1980 vznikol nápad poskytnutia výstavných priestorov pre mladých začínajúcich umelcov zo Slovenska, kde by mohli prezentovať svoju tvorbu. A tak v tomto roku Nitrianska galéria založila tzv. Galériu mladých – rozprestierajúcu sa na schodišti, ktorá je unikátnym priestorom, do ktorého mladí umelci často a radi vsádzajú svoje umelecké diela. Obnovená bola v roku 2006 a odvtedy v nej prebiehajú výstavy s menšími prestávkami nepretržite. Prezentujú sa tu najmä študenti a absolventi domácich umeleckých škôl, maliari, sochári, fotografi. Častokrát sa samotný priestor využíva ako súčasť umeleckej prezentácie.

Vstup do Galérie mladých je bezplatný, slúži čisto ako miesto prezentácie sa začínajúcich umelcov a teoretikov umenia. Na troch poschodiach a v jednej miestnosti tak máte možnosť vidieť súbor vystavujúcich, prípadne tvorbu jedného začínajúceho autora. Mladí umelci prekvapujú bezhraničnosťou svojej fantázie a práce z rôznymi materiálmi a ich vkladaním do netradičného priestoru schodiska historickej budovy. Nemusíte byť milovníkom súčastného umenia, no napriek tomu vás dokážu osloviť a vtiahnu vás do svojho umenia a pozerania sa na svet. Všetkému napomáha aj atmosféra priestorov Galérie mladých, ktorá akoby symbolizovala budúci vzostup nádejných umelcov.

Výstavy v Galérii mladých

Momentálne v priestoroch vystavuje minuloročný absolvent maľby z VŠVU Viliam Slaminka. Výstava pod názvom Ver mi, nie dvermi! Prezentuje tvorbu mladého umelca v jednej miestnsoti a na schodisku galérie. V miestnsoti, ktorá predstavuje izbu, autor využíva fotografie, rozmiestnenie vecí a malieb v priestore tak, aby veci len na prvý pohľad pôsobili dojmom, že sú uložené nedbalo. Na ten druhý pohľad...odporúčam ísť sa pozrieť osobne. Na schodisku sú inštalované upravené fotografie dopĺňané s kresbami na stenu, vytvárajú určitý ideový dej, ktorý vyvrcholí na chodbe tretieho poschodia. Autor necháva doslova otvorený koniec svojej výstave, čím otvára možnosť uvažovania o jej význame a snahe vyjadrenia sa. Výstava Ver mi, nie dvermi! prebieha od 3. 2. 2011 a potrvá až do 20. 3. 2011.

Skúste sa sami presvedčiť, že nastupujúca generácia umelcov naozaj dokáže osloviť každého. Unikátny výstavný priestor Galérie mladých v Nitrianskej galérii v kombinácii s kreativitou a flexibilitou mladých umelcov vás presvedčí, že Galéria mladých naozaj nie je len pre mladých.

Pre Senior portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu