Fragile

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
07. 03. 2021
Fragile je slovenská hudobná a cappella skupina. A cappella (doslovný preklad „ako v kaplnke) znamená bez použitia hudobných nástrojov len za pomoci svojich hlasov.

A že v tejto skupine nájdete poriadne hlasy! Fragile sa skladá z 8 členov:

  • Braňo Kostka – vocal percussion
  • Helena Krajčiová – alto
  • Kamil Mikulčík - bass
  • Jana Golisová – soprano
  • Viliam Csontos – baritone
  • Soňa Norisová – soprano
  • Slavo Košecký – tenor
  • Svetlana Rymarenko – alto

Všetci menovaní sa okrem spievania venujú aj iným činnostiam – hraniu, moderovaniu alebo dirigovaniu.

Braňa Kostku, ktorý má na starosti „ústne bubny“, čiže robí doslova beatbox v kapele, oslovil a cappella žáner svojou náročnosťou a jedinečnosťou. Vo Fragile okrem iného aj aranžuje skladby – najprv vyberie skladbu od známeho interpréta (napr. Sting, Tina Turner, Stevie Wonder, Norah Jones), vytvorí predstavu akým spôsobom ju chce spracovať, určí kto bude spievať sólo, kto sprievod, basu, bicie, a nakoniec to všetko rozpíše do nôt.

Helenu Krajčiovú môžete vidieť pravidelne v seriáli Panelák ako šéfku baru Luciu, v Profesionáloch čoby Skarlet Balážikovú alebo vo filme Pokoj v duši.

Multiinštrumentalista Kamil Mikulčík zvláda hru na klavír, kontrabas, gitaru, flautu a akordeón. Bohužiaľ alebo vďakabohu tieto nástroje pri účinkovaní v skupine používať nesmie a tak mu zostáva „len“ jeho hlas.

Útla Jana Golisová s veľkým hlasom okrem spievania v kapele spieva aj v muzikáloch. Prvý kontakt s hudbou mala ako dieťa, keď starému otcovi, organistovi, prekladala noty.

Finalista súťaže Elán je elán, Viliam Csontos, sa presadil aj ako moderátor šoubizovej relácie. Narodil sa do hudobníckej rodiny, ktorá ho nasmerovala správnym smerom a podľa jeho slov dosiahol to čo dosiahol hlavne vďaka nej.

Soňu Norisovú netreba nijak extra predstavovať ani českým čitateľom. Staršia setra Zuzany Norisovej už dlhé roky hráva vo filmoch, seriáloch a muzikáloch. S Helenou Krajčiovou sa spoznali už na konzervatóriu v Bratislave. Pre túto známosť neodmietla pozvanie Braňa Kostku do skupiny Fragile a neľutuje!

Slavo Košecký, tento vyštudovaný poľnohospodár, už na vysokej škole spolu s priateľmi založil gospel-folkovú skupinu, po príchode z vojny v Nitre založil ďalšiu skupinu venujúcu sa černošským spirituálom, takže aj on mal k a cappellu žánru vždy veľmi blízko.

Najmladšia členka skupiny, 22ročná Svetlana Rymarenko je skutočnou hlasovou ozdobou. V detstve to s ňou nevyzeralo dobre, prešla mnohými vážnymi chorobami. Z nich sa ale dostala a teraz si môže naplno vychutnávať svoje pôsobenie vo Fragile.

Výraznou charakteristickou črtou skupiny Fragile je ich humor a improvizácia. Každý jeden člen je osobnosťou, ktorá by vystúpenie utiahla aj sama, spolu však vytvárajú nebezpečne dobrú kombináciu a sú tímovými hráčmi.

Na konte majú tri albumy: Fragile Next level, Fragile Vianoce a Fragile Voice mail. Pravidelne vystupujú s pesničkami z týchto albumov po celom Slovensku.

Pre Senior Portál napísala
Lucia Benková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu