Diamanty máčané v čokoláde

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
17. 02. 2021
Pýtať sa vás, či poznáte Raya Charlesa, Arethu Franklin, Johnnyho Casha alebo Elvisa je asi zbytočné...poznáte. Poznajú ich aj dnešní mladí? Čím to je, že klasika je im vzdialená a namiesto toho uznávajú Rytmusa za poloboha? Má vôbec kvalitná hudba ešte budúcnosť alebo všetky deti budú chcieť byť ako Hannah Montana či Justin Bieber?

Tak v prvom rade je dôležitá osveta, aby sa na takýchto výborných hudobníkov nezabudlo. Rôzne filmy (Caddilac Records, Ray, Tajnosti,...) a tzv. tribute shows sú nielen prostriedkom na vzdanie holdu legendám, ale tiež spôsobom ako upútať pozornosť aj mladších ročníkov. Skôr si pozriu novinku v kine alebo program na televíznej stanici MTV, ako by mali ísť do špecializovanej predajne s platňami a kúpili si výberovku Jamesa Browna.

V súčasnosti sú práve netalentovaní speváci úspešnejší ako tí kvalitní. Vo svete, kde na nás zo všetkých strán vyskakuje Lady Gaga v latexe, je čierna hudba v úzadí. Napriek tomu jazz, soul a blues prežíva vďaka coververziám, vystúpeniam a tvorbe niektorých spevákov.

Takmer tridsaťročná pianistka, skladateľka, speváčka a herečka v jednom, Norah Jones, sa preslávila albumom Come away with me v roku 2002. Odvtedy má na konte prerábky piesní takých kapacít ako Nina Simone (Turn me on), Elvis Prestley (Love me tender, Are you lonesome tonight) a Johnny Cash (Home of the blues). Spolupracovala s Willie Nelsonom, Bonnie Raitt, Dolly Parton a mnohými ďalšími, ktorí ocenili jej hudobné cítenie.

Asi najúspešnejší jazzový spevák dnešných dní je Kanaďan Michael Buble. Okrem komerčnejšie ladených hitov, má 35-ročný prívrženec scientológov záľubu v prespievavaní známych hitov. Sway, I feeling good, You don´t know me a Cry me a river, mi poslúžia ako príklady. Skladby v jeho podaní bývajú ozdobou koncertov a galavečerov.

Christina AguileraBeyoncé Knowles sa doslova bijú o priazeň Etty James. Na prevzatie jej skladieb nestačí len súhlas samotnej „majiteľky“, ale hlavne poriadny rozsah, keďže hlas tejto speváčky sa prirovnáva k diamantom máčaným v čokoláde – diamonds dipped in chocolate. Obidve prespievali jej hit At last. Christina ešte v roku 2002. Beyonce neskôr pre potreby filmu Caddilac Records. Sama Etta sa vyjadruje na adresu oboch mladých speváčok veľmi kladne.

Jamie Foxx si zahral hlavnú úlohu vo filme Ray. Márne by sme asi hľadali päť rozdielov medzi ním a samotným Rayom Charlesom. Ich výkony v piesňach Mess around, I got a woman, Hit the road Jack...sú až zarážajúco podobné. Skôr ako hudbe sa ale venuje natáčaniu filmov. Škoda!

Z vystúpení energickej černošky – Fantasie Barrino, víťazky American Idol, sú nadšení Aretha Franklin aj Stevie Wonder. Hovoria o nej ako o nasledovníčke veľkých hviezd minulosti. Od jej triumfu v súťaži prebehlo už pár rokov, na väčšiu slávu stále čaká.

Všetci spomínaní interpreti sú známi, nie však slávni ako by sa vzhľadom na ich talent patrilo. Možno je to dobou, možno nedostatkom skladateľov, ktorí by im napísali hit priamo namieru...Faktom ostáva, že časy, keď bola black music na vrchole, sú preč.

Pre Senior Portál napísala
Lucia Benková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Zuzu87 | 04. 03. 2011, 19:38

Vďaka článku som si spomenula na niektorých výborných spevák :) Je veľká škoda, že je už o nich málo počuť. Rada by som si vypočula pesničky o starých dobrých spevákov.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu