Deň matiek

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
05. 01. 2021
Druhá májová nedeľa je každoročne venovaná matkám. Vzdávame im úctu a vďaku za všetko, čo pre nás urobili. V našich končinách sa Deň matiek dostal znovu do povedomia až po roku 1989. Sviatok ako taký má ale dlhú tradíciu, ktorá siaha až do dôb pred naším letopočtom.

Trochu histórie...

Už starovekí Gréci si 250 rokov pred narodením Krista pripomínali výnimočnosť ženy ako matky. V rozmedzí 15. – 18. marca oslavovali na počesť bohyne Rhey, ktorá bola matkou všetkých bohov. V Anglicku v 17. storočí veľa detí pracovalo a žilo na panstvách celý deň od rána do večera bez nároku na voľno. Počas štvrtej nedele veľkonočného pôstu mohli navštíviť rodinu. Táto nedeľa sa nazývala "Nedeľou matiek".

Deň matiek ako ho poznáme dnes začal písať svoju históriu na prelome 19. a 20. storočia v USA. V roku 1907 zomrela Američanke Anne Marie Jarvisovej matka. Začala bojovať za deň venovaný matkám a dva roky na to oslavovali deň matiek v 45 štátoch USA. Oficiálne bola druhá  májová nedeľa vyhlásená za Deň matiek 8. mája 1914. Neskôr prezident Woodrow Wilson vyhlásil Deň matiek za celonárodný americký sviatok. Druhú májovú nedeľu prijali za Deň matiek mnohé štáty sveta.

V česko – slovenskej histórii sa Deň matiek dostal do povedomia vďaka dcére prezidenta Masaryka. Od roku 1923 bola vďaka nej druhá májová nedeľa venovaná matkám. V 50. rokoch bol Deň matiek nahradený Medzinárodným dňom žien a k tradícii oslavovať Deň matiek druhú májovú nedeľu sme sa vrátili po páde režimu.

Deň matiek vo svete

Hoci väčšina sveta oslavuje Deň matiek druhú májovú nedeľu, niektoré krajiny sú výnimkou. V Španielsku i v Portugalsku oslavujú Deň matiek v decembri. V Argentíne je deň venovaný matkám až v septembri. Škóti oslavujú Deň matiek o niečo skôr ako my - pripadá na 26. marca. Vo Fínsku majú obchodníci zákaz predaja nielen na Deň matiek ale i na Deň otcov.

Míľa pre mamu

Už ôsmy krát sa vo viacerých mestách na Slovensku i v zahraničí uskutoční pri príležitosti Dňa matiek podujatie s názvom míľa pre mamu. Je to zábavné podujatie, ktorého sa môžu zúčastniť všetci členovia rodiny a stráviť tak trochu času spolu. Ak nie ste práve zástancom hromadných podujatí, skúste si užiť tento deň v kruhu rodiny v súkromí. Celosvetovým trendom na Deň  matiek totiž nie sú drahé dary, ale kvety, pomoc v domácnosti či raňajky do postele a čas strávený s mamou.  

Aby sme nezabudli na otcov...

Deň otcov pripadá na tretiu júnovú nedeľu, v našich končinách však nie je taký obľúbený ako Deň matiek. Oficiálne sa Deň otcov stal sviatkom až v roku 1966 v USA, hoci pokusy o uctenie si otca ako hrdinu siahajú na začiatok 20. storočia. Už v stredoveku sa na území dnešného Rakúska a Nemecka konali konali kresťanské procesie, ktoré uctievali otca ako hlavu rodiny – živiteľa a ochrancu. V dnešnej dobe v Rakúsku a ďalších po nemecky hovoriacich krajinách, je Deň otcov stále v znamení dôstojnej oslavy roly otca. Otcom sa posielajú žartovné pohľadnice a tiež špeciálne darčeky venované mužov.

Nech už Deň matiek strávite kdekoľvek, nezabudnite na „matky“, ktoré sú významné vo vašom živote. Či už sa jedná o vašu matku, starú matku, matku vašich detí alebo krstnú mamu, určite každú z nich poteší, že ste si spomenuli...

Pre Senior Portál napísala
Veronika Pružinská


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Barbora | 09. 05. 2011, 16:40

Nápodobně :-)

lucie.c | 06. 05. 2011, 17:30

ještě že tento článek tady je! jinak bych snad na maminku i zapomněla :( :D

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu