Krásy Červeného kameňa

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
13. 01. 2021
Nemusíte byť len z okolia Bratislavy, výlet do malokarpatských hôr sa vám oplatí tak či tak. Husté listnaté lesy ukrývajú viacero zaujímavostí, ktoré stojí za to vidieť. Jednou z tých najkrajších je zachovaný hrad Červený kameň so svojim okúzľujúcim hradným parkom a záhradou. Ak sa sem vyberiete, strávite tu rozhodne krásny deň.

Neďaleko

Najmä z hlavného mesta Slovenska to do dediny častá nie je vôbec ďaleko. V sympatickej obci vás mnoho pútačov navedie na cestu prechádzajúcu cez pomerne hustý les hore kopcom. Keď sa zrazu les skončí, ocitnete sa na rozľahlom priestranstve s krásne pokosenou trávou- hradných lúkach, s už na prvý pohľad naozaj starými lipami a roztrúsenými sochami. Chvíľa cesty a zdá sa vám, že ste sa vrátili v čase o pár storočí. A za celým týmto krásnym pohľadom vidíte celý hradný komplex. Ak náhodou uvidíte pri parkovisku kone, nedivte sa – natrafili ste na jednu z mnohých sezónnych atrakcii múzea hradu Červený kameň.

Je čo vidieť

Hrad Červený kameň je jedným z tých najzachovalejších, aké na Slovensku sú. Pred niečo vyše mesiacom síce silný nárazový vietor vytrhol kus hradnej strechy, neznamená to, že by bol v dezolátnom stave. Práve naopak: Pri návšteve hradného komplexu vás milo prekvapí zrekonštruované nádvorie, hradný park, bašty – všetko, k čomu sa dostanete bude pôsobiť dojmom, že ste hrad zachytili v jeho najlepších rokoch života. A keď cez vstupnú bránu prejdete popri francúzskom parku a sokoliaroch dnu, na pôvodne renesančné nádvorie, počas letnej sezóny uvidíte funkčnú fontánu, plno ľudí a voľne pobehujúce pávy, ktoré dodávajú celkovému dojmu vznešený punc.

Pokiaľ ide o prehliadky, máte na výber hneď niekoľko okruhov. Ak si chcete prezrieť, čo za miestnosti hrad skrýva, muzeálny okruh vás prevedie všetkými jeho krídlami a zákutiami. Okrem dobových obrazov a honosných miestností s nábytkom vás isto upútajú aj mnohé poľovnícke trofeje, koče, zbrane a rozhodne sa pozerajte aj nad hlavy – nie všetky lustre sú zrovna autentické, ale tie, ktoré tam visia už pár stáročí, rozhodne hneď spoznáte.

Aj filmárov zaujali pivničné priestory hradu, do ktorých sa dostanete pri zakúpení vstupenky na okruh Renesančná pevnosť. Okrem pivničných priestorov sa dostanete aj do lisovne, prezriete si všetky štyri bašty či hradnú priekopu. Hradnú strážnicu si môžete pozrieť aj bez sprievodcu.

Čarovné okolie

Okrem prehliadky hradu by ste nemali vynechať ani hradné lúky či malebný francúzsky park, kde sa počas slnečných víkendov rodia krásne svadobné fotografie. V hradnom areáli vás zabavia aj miestni sokoliari svojím vystúpením a dostanete možnosť vyfotografovať sa s niektorým s dravých vtákov na ruke – ak na to nájdete dosť odvahy. V areály sa nachádza niekoľko predajní suvenírov, bufet a hradná reštaurácia, ktorá vás privíta v dobových priestoroch pri krbe a pohostí chutným jedlom a kuchyňou inšpirovanou okolím.

Ak chcete v Častej stráviť viac, ako deň, neoľutujete. V okolí je niekoľko penziónov či hotelov, ale aj privátnych možností ubytovania sa. Na svoje si prídu aj turisti, ktorí určite ocenia okolité turistické chodníky po horách. Najväčšia výhoda? Toto všetko je len kúsok od Bratislavy!

Hrad Červený kameň so svojim múzeom a okolím má istotne čo ponúknuť, to najhlavnejšie ale je, že ponúka kultúru a oddych. Skúste sa zrelaxovať pri prechádzkach hradnými parkmi a lúkami a tak načerpať novú energiu.

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

LuZi | 09. 05. 2011, 00:29

A raz tam budem mat svadbu :)

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu