Káva - nekáva

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
16. 01. 2021
Máte vysoký krvný tlak, alebo žalúdočné vredy a váš lekár vám odporučil nepiť kávu? Ak sa jej napriek tomu nechcete vzdať, ale zároveň vám na vašom zdraví záleží, siahne po náhrade, ktoré naši predkovia poznajú už vyše 200 rokov: Zaspomínajte si na uplynulé roky a siahnite opäť po zdravých kávovinách!

Čo je kávovina?

Kávovina je zmes pražených koreňov alebo iných častí rastlín, z ktorých sa následne vyrába mletá, alebo instantná kávovinová zmes podobne, ako sa vyrába káva z kávových zŕn. Výsledná zmes má farbu veľmi podobnú káve a po zaliati dokonca málokedy vidieť rozdiel. Iná je ale vôňa, avšak chuť je stále veľmi podobná káve. Záleží len od druhu kávoviny, ktorý si zvolíte.

Výhodou kávovín je, že neobsahujú žiaden kofeín a napriek prirodzene sladkastej chuti sú vhodné aj pre diabetikov. Ich nevýhoda je, že častokrát sú vyrobené s rôznych obilnín s obsahom lepku, takže pre ľudí trpiacich celiakiou nie sú všetky druhy kávovín vhodné.

Účinky kávovín

Kávoviny nie len, že neobsahujú kofeín, majú aj radu pozitívnych účinkov pre ľudský organizmus. Na rozdiel od kávy neodvodňujú, takže je možné ich zaradiť do každodenného pitného režimu. Pre vysoký obsah vlákniny sú vhodné aj pre ľudí trpiacich žalúdočnými vredmi. Látky v nich obsiahnuté napomáhajú udržovať stále pH v hrubom čreve, prečisťujú organizmus podobne, ako čaj a zároveň všetky druhy kávovín obsahujú veľké množstvo vitamínu B. Aby pozitívnych účinkov nebolo dosť, kávovina napomáha správnemu tráveniu a pomáha pri niektorých žalúdočných ťažkostiach či prispieva aj na predchádzanie zápalov.

Druhy kávovín

Kávoviny sa vyrábajú z rôznych pražených rastlín v závislosti od kraja, v ktorom sú vyrábané. K najznámejším patria však kávoviny z pražených koreňov čakanky či obilní, ale napríklad v USA sa v období prvej svetovej vojny, kedy boli dodávky kávy veľmi zriedka, pila kávovina vyrábaná z pražených žaluďov. Bežnou kávovinou je aj sójová káva, vyrobená z praženej sóje, pre naše územie sú však najtypickejšie:

Cigória: Mnohí ju poznámke ako cigorku, ktorú sme píjavali už od mala. Ide o pražený koreň čakanky poľnej, chuť ktorej je snáď najpríbuznejšia káve. Čistá cigorka je vhodná ako pre diabetikov, tak aj pre celiatikov, môže sa podávať aj deťom či ľudom s vysokým krvným tlakom. Ako všetky kávoviny, pozitívne vplýva na náš organizmus.

Melta: Podobne notoricky známa ako cigória, skladá sa však nie len z praženého koreňa čakanky, ale aj jačmeňa, žita a cukrovej repy. Práve pre svoje zloženie nie je vhodná pre celiatikov, obsahuje však veľa vláknin a vitamín B.

Špaldová káva: Ako už napovedá jej názov, ide o praženú špaldu. Kávovina vyrobená z nej má vysoký obsah vláknin, bielkovín a minerálov.

Ako ju podávať

Teplá či studená – kávovina vždy chutí veľmi dobre a osviežujúco. Je jedno, ako ju pripravíte, bude chutiť vynikajúco.

Studená káva

Podľa bežného postupu si zalejeme kávovinu a pridáme mlieko (podľa chuti). Potom pridáme trochu zázvorového sirupu a 3 kocky ľadu. Takto pripravenú kávu necháme vychladnú. Podávame zo šľahačkou posypanou škoricou na vrchu.

Kávovina má veľké množstvo pozitívnych účinkov na náš organizmus a zároveň je adekvátnou náhradou za normálni kávu. Skúste aj vy v rámci svojho zdravia aspoň jednu šálku kávy denne nahradiť meltou alebo cigorkou. Môžete ich piť s pocitom, že robíte niečo pre svoje zdravie.

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu