Harmónia - kľuč k duševnému zdraviu (20)

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
05. 04. 2013
Ak pociťujeme signály stresu, nečakajme až nás prevalcuje. Vezmime si chvíľu pre seba. Ospravedlňme sa. Niekde s ústraní, ak je to len trochu možné, urobme pár dychových cvičení, niekedy možno postačí postáť pri okne. Po malej pauze získame opäť kontrolu nad sebou.

Ďalšie praktické rady, čo urobiť, keď sa objaví signál stresu

Ak sme preťažení, ani doma, neváhajme a požiadajme svojich blízkych, aby nás chvíľu nechali samých. Skočiť si pod sprchu alebo si poseďte vo vani, tiež pomôže. Ak sa neuvoľníme na pokoji domova to nepridá. Naopak, tento čas sa nám vráti, i našim blízkym.

Odpočívať..., tak to veľa ľudí nevie. Treba sa tomu naučiť. Protipólom stresu je pokoj, zastavenie činnosti. Je potrebné priam žiaduce naučiť sa zaradiť si prestávku behom dňa, ale aj v priebehu roka, či života. Oddych je dôležitý, telo nemôžeme oklamať, naopak môžeme mu pomôcť. Nie všetci to akceptujú, ľudia pracujú aj cez víkend, alebo povedia, že päť i viac rokov neboli na žiadnej dovolenke. Niekedy neviem, či sa ľutujú alebo chvália.

Ja osobne dávam dôraz na dobrú organizáciu práce, a to platí pre akúkoľvek činnosť. Máme len dve ruky a jednu hlavu. Musíme si zvoliť taký životný štýl, aby sme sa zbytočne nepreťažovali. Úlohy a povinnosti si treba rozdeliť rovnomerne. Manažment času nám môže účinne pomôcť. Treba sa naučiť povedať aj asertívne NIE, a hlavne nedať sa do ničoho, čo je nad naše sily vmanipulovať. Tu nejde len o dobrú vôľu, ale o naše zdravie.

Ak máme nesmierne množstvo povinnosti, termínov potom nám pomôže diár, alebo malý poznámkový blok. V prípade, že činnosť, ktorú vykonávame vyžaduje sústredenie, nenechajme sa vyrušovať. Opakovaná koncentrácia môže narušiť kvalitu práce. Ak sa to opakuje viackrát po sebe, môže nás to značne frustrovať. Pomôcť môže aj dobrý priateľ, či priateľka. Nielen, že nás upokojí, ale veci a situácie vidí z  iného uhlu pohľadu, často objektívnejšie.

Ak konflikt vznikol potom je dobre vyriešiť ho čo najskôr. Rýchle vyriešenie vonkajších, či vnútorných pocitov nás oslobodzuje. Každý konflikt má riešenie. Ak niektorú situáciu nezvládame sami, nemusíme sa hanbiť navštíviť lekára, psychológa alebo inú pomoc.

Zhrnutie na záver:

  1. Nikto nemusí žiť život v negatívnom strese. Redukciu stresu môžeme dosiahnuť zmenou svojej osobnosti, myslenia a spôsobu reakcii na záťažové situácie.

  2. Požadované zmeny dosiahneme najmä úpravou životného štýlu a prostredia.

  3. Naučme sa rozlišovať medzi stresom, eustresom a distresom.

  4. Život bez stresu, nie je možný. Naučme sa kontrolovať distres.

  5. Komunikujme asertívne, otvorenie a čestne. Hľadajme múdre riešenia konfliktov.

Cieľom série článkov Harmónia kľúč k duševnému zdraviu bolo upozorniť na preťaženie organizmu a eliminovať negatívny stres. „Každá zmena vytvára stres, prispôsobivosť ho lieči. "(Selye).

Nech sa darí!

Pro Senior portal napsala Anna Čunderlíková

PS: ak vás moje články zaujali, dávam do pozornosti blog: http://annacunderlikova.blog.sme.sk


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu