Harmónia - kĺuč k duševnému zdraviu (17)

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
15. 03. 2013
„Cesta k zdraviu nevedie cez lekáreň, ale cez kuchyňu,“ povedal Sebastián Kneipp, jeden zo zakladateľov tzv. prírodnej liečby a zdravej výživy.

Zdravá, protistresová výživa

Zdravá výživa je významným faktorom životného štýlu a základom zdravia. Spoločne s fyzickou aktivitou a genetickou dispozíciou sa výrazne podieľa na výslednom výživovom stave človeka. Okrem kontroly príjmu celkovej energie je dôležitá aj optimálna pestrosť základných živín, vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov.

Je všeobecne známe, že stres nás zbavuje najmä vitamínu B a C. Vitamín B, nazývame aj nervový vitamín. Významne sa podieľa na odovzdávaní nervových signálov. Jeho nedostatok pociťujme, ako mentálnu únavu, depresiu a naša odolnosť voči stresu je jednoznačne znížená.

Vitamín C je potrebný, aby sa naše telo spamätalo z fyzických stresorov, ako sú rôzne operácie, zlomeniny, popáleniny a choroby. Vitamín C znižuje účinky stresorov i v prostredí, kde je vzduch znečistený dymom a rôznymi chemikáliami.

Poriadok vo výžive je nevyhnutným základom pre zdravie, pohodu, odolnosť a výkonnosť. Človek je taký, ako sa stravuje. Túto zásadu si treba neustále opakovať. Ani jeden faktor vonkajšieho prostredia nepôsobí na funkcie buniek, tak priamo, intenzívne ako výživa. Nedostatočná striedmosť, nedostatok sebadisciplíny, ale aj prostá nevedomosť sú základnou príčinou všetkých civilizačných chorôb.

„Potrava nech je vaším liekom,“ hlásal už zakladateľ medicíny a filozof Hippokrates. Čo teda môžeme urobiť, aby sme sa stravovali čo najzdravšie ?

Najprv zopár všeobecných rád týkajúcich sa priamo konzumácie:

1. Musíme si uvedomiť, že živiny nie sú totožné s potravinami. Potraviny nás síce zasýtia, avšak nemusia nás udržať zdravých! Potraviny sa stávajú živinami iba vtedy, ak obsahujú pre život potrebné vitálne látky, ako sú bielkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerály. Nemali by obsahovať škodlivé chemikálie, ako sú konzervačné látky, farbivá, umelé chuťové prísady. Vitamíny by sa nemali znehodnocovať priemyselne alebo domácky napr. konzervovaním.

2. Jesť by sme mali, len vtedy, ak cítime skutočný hlad. Jedlo sa nesmie stať rutinou, a predovšetkým nesmieme jesť navyše. Žiaľ, skutočnosť je taká, že človek zje väčšinou trojnásobok toho čo telo potrebuje. To znamená, že dve tretiny prijatej potravy zbytočne zaťažujú telo.Ak by aj plán stravovania bol rozumný, nesplnil by 100% cieľ, keby telu chýbal pohyb. Nedostatok pohybu spôsobuje stagnáciu látkovej výmeny. Len telesný pohyb optimálne zabezpečí normálnu látkovú výmenu a vylučovanie škodlivín metabolizmu. Z toho vyplýva, že ďalšou „cestou k zdraviu je „chodník pre chodcov.“

Pro Senior portál napsala Anna Čunderlíková

Nabudúce: Fyzicky fit znamená, lepšie znášať stres


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu