Harmónia - kĺuč k duševnému zdraviu (16)

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
08. 03. 2013
Je chvályhodné, že v poslednom období došlo k výraznej zmene názorov na zdravie a liečenie. V minulosti, a niekedy ešte aj dnes, ľudia odmietali zodpovednosť za svoje choroby. Prichádzali za svojim lekárom, ako obede doby, civilizácie...

Program redukcie stresu

Dnes už našťastie stále viac ľudí prijíma zodpovednosť za svoje zdravie. Snažia sa získať informácie a uvedomujú si podiel na ochorení. Napriek tomu je ešte stále veľa obéznych ľudí, takých, čo majú neprávne držanie tela, ochabnuté svalstvo a výrazne sú depresívni. Citlivého pozorovateľa upúta aj špatné ošetrovanie zubov a tiež veľké množstvo ľudí rôznych vekových kategórii, ktorí fajčia, či vo zvýšenej miere požívajú alkohol.

Prevencia chorôb a starostlivosť o zdravie má svoj význam. Je nesmierne dôležité, aby sa stali samozrejmosťou zdravého životného štýlu. Dnes sú dostupné wellness programy, ktorých cieľom je zlepšiť fyzickú i psychickú kondíciu. Pokiaľ máte takúto skúsenosť iste viete, že wellness programy, kladú dôraz na:

1) Manažment času

2) Pravidelné fyzické cvičenie

3) Racionálne stravovanie

4) Duševnú vyrovnanosť

Stres nie je ničím výnimočným alebo neprirodzeným. Nakoniec, ako vieme poškodzuje nás, len extrémna miera stresu, alebo z akýchkoľvek dôvodov znížená prispôsobivosť, či neschopnosť zvládať náročné situácie.

Program redukcie stresu by mal nevyhnutne zasahovať takmer do všetkých oblastí nášho života. Redukcia stresu musí byť pravidelne pestovaná, aby splnila svoj účel a ochránila nás pred stúpajúcimi nárokmi a rýchle sa meniacimi podmienkami pre život.

Vyhýbať sa stresujúcim informáciám a situáciám je vlastne nemožné. Ale ani k stresu sa nemôžeme stavať, ako k niečomu, čo nie je riešiteľné. Preto je vhodné vytvoriť si určitú životnú perspektívu, byť realistom a na vzniknutú situáciu sa dívať z nadhľadu. Naučiť sa udržať stres na prijateľnej úrovni je veľmi dôležité pre naše zdravie, kvalitu osobného života, ale aj pre kariéru.

Ľudia, ktorí si to uvedomujú a programu redukcie stresu venujú náležitú pozornosť vedia, že zdravý životný štýl im nielen predĺži život, ale zvýši jeho kvalitu. Čo tak oprášiť Tyršovo heslo: „V zdravom tele, zdravý duch.“

 Pro Senior portal napsala Anna Čunderlíková

 Nabudúce: Zdravá, protistresová výživa


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu