Harmónia - kĺuč k duševnému zdraviu (14)

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
22. 02. 2013
Našu pohodu a nepohodu do veľkej miery ovplyvňuje premýšľanie o rôznych situáciách, ktorým veríme, a čo o nich hovoríme. Napríklad, je neskoro večer a niekto z našich blízkych mešká s príchodom domov. Neustále pozeráme na hodiny a začíname si vymýšľať rôzne dôvody prečo neprišiel. Fantázia začne pracovať...,mali by sme zavolať do nemocnice, čo ak ho zrazilo auto, možno ho niekto prepadol. Naše telo túto situáciu prežíva, ako reálnu v súlade s našou fantáziou. A nakoniec zistíme, že človek na ktorom nám záleží zmeškal autobus.

Optimizmus, ako spôsob predchádzania stresu

Podobné katastrofické scenáre je možné vymýšľať v rôznych situáciách každodenného života. O ľuďom, ktorí nepretržite myslia negatívne som sa v predchádzajúcich článkoch už zmieňovala. Stále sa niečoho boja, úzkosť im spôsobuje nespavosť, stresové hormóny sú v obehu. Podľa toho vypadá aj ich zdravie. Zbytočne sa divia , že sú neustále chorí, prípadne, že majú časté úrazy.

Dôležitým liekom proti škodlivému stresu je optimizmus. Psychologické štúdie preukazujú, že optimisti trpia menej následkami stresu, než pesimisti. Pesimisti si v živote vytvárajú zbytočné stresové situácie. Ak neveríme, že môžeme svoj život zmeniť k lepšiemu, zdokonaliť sa, potom si vedome pripisujeme úlohu obete stresu. Čo tak, pozrieť sa na negatívne situácie z inej strany,  ukázať svoje schopnosti ako problémy prekonávať a riešiť.

Navrhujem niekoľko podnetov, ako sa vyhnúť negatívnemu stresu spôsobenému katastrofickým myslením:

  1. Najskôr sa nad situáciou zamyslime. Ak pocítime stresovú reakciu (zrýchlený dych, silný tlkot srdca, potenie, tras rúk, zrýchlený pulz...) uvedomme si, či reagujeme na niečo, čo sa skutočne stalo, alebo sa bojíme toho, čo sa môže stať.

  2. Ak reagujeme na katastrofu, ktorá ešte nenastala ponúknime svojej mysli menej dramatické scenáre - možnosti, ktoré by sa mohli stať. Nerobme rýchle pesimistické závery.

  3. Ak sa ocitneme pred reálnym problémom hľadajme riešenie, namiesto toho, aby sme povedali: „To nedopadne dobre! To bude malér!“ Premýšľajme čo urobiť, aby to tak nebolo.

  4. Myslime na to, že dokonca aj neúspech je dôležitá životná lekcia, preto by sme ho nemali brať ako katastrofu.

  5. Dôležité je učiť sa pozitívnemu mysleniu od iných. Ak máme s tým problém môžeme vyhľadať literatúru, ktorá nám pomôže naučiť sa  pozitívnemu mysleniu. Dnes je na trhu množstvo CD, DVD, prednášok, ktoré nám môžu dodať vieru v seba samého.

  6. Naučme sa vidieť život z tej krajšej stránky,  budeme šťastnejší a zdravší.

A celkom na záver myšlienka od neznámeho autora: „Usmejte sa a dajte všetkým vedieť, že dnes ste oveľa silnejší, ako ste boli včera.“

Pre Senior Portál napísala Anna Čunderlíková

Nabudúce: Humorom proti stresu


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu