Harmónia - kĺuč k duševnému zdraviu (12)

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
08. 02. 2013
Už v predchádzajúcich vstupoch som hovorila o tom, že si stres často vytvárame sami, svojim spôsobom myslenia. Každý deň sa dostávame do situácii, ktoré nie vždy končia priaznivo. Tomu sa nedá predísť. Dôležité je, ako tieto situácie spracujeme...

Emočne stresory

Únava, rozladenosť, podráždenosť nie sú ničím zvláštnym. A tak stres spôsobený emóciami môžeme zaradiť do štyroch kategórii.

1.Stres spôsobený nedostatkom času

Poznáte to, neustály boj s časom. Súčasný človek sa stáva jeho otrokom. Často počas dňa počujeme ľudí hovoriť: „Čas sú peniaze. Čas nečaká. Dávame si načas, a pod.“ Stres z nedostatku času je rovnako nepríjemný, ako všetky jeho ostatné formy. Ako si pomôcť? Naučiť sa byť realistický, nebrať na seba viac zodpovednosti, než fyzicky a mentálne zvládame. Musíme si byť vedomí svojej biologickej dispozícií. Tiež je dôležité položiť si otázku, či je naozaj nevyhnutné zápasiť s nedostatkom času. Čo tak naučiť sa manažmentu času, nie len v práci, ale aj v súkromí.

2. Stres z očakávania

Vzniká neprimeranou starostlivosťou a negatívnym myslením. Niektorí ľudia sú majstri na katastrofické scenáre. Očakávajú to najhoršie. Ich myšlienky vedú k emóciám, ktoré prežívajú, ako by sa udalosti naozaj stali. I keď sa nič z katastrofického scenára nesplní organizmus reaguje. Trpí žalúdok, srdce, črevá. Nie sú zriedkavé ani bolesti hlavy, svalov a kĺbov. Ako si pomôcť? Nie vždy je to ľahké. Niekedy sa možno stačí pozrieť na situáciu z nadhľadu, a ak sa to dá, nešetriť humorom. Uvedomiť si, že svet pôjde ďalej, s nami či bez nás. Trénujme si pozitívne myslenie, a pamätajme, nikto nemá rád tých, čo šíria strach čiernymi myšlienkami.

3. Stres z úzkosti

Možno aj vám budú povedomé nasledovné slová: „To je hrôza! Ja sa z toho zbláznim! To neprežijem...!.“ Život pre týchto ľudí je neveselý. Média ich v tom, len utvrdzujú, a oni to so záujmom sledujú. Najradšej si vyberajú negatívne správy a ostatným hovoria: „Vidíte, čo sa deje?“ Iní majú tendenciu prežívať znova všetky svoje problémy, hádky a neúspechy. Nevedia sa „odstrihnúť“ od negatívnych zážitkov. Strach a úzkosť potom vedú k stresových reakciám a fyziologickým zmenám v organizme. Ak sa chceme oslobodiť od škodlivých následkov stresu musíme poznať vlastné reakcie, spôsob myslenia, len tak si môže vytvoriť program ochrany.

4. Frustrácia

Vzniká vtedy, ak nám je bránené dosiahnuť určitý cieľ, alebo ak nemôžeme robiť, čo chceme. Pocity frustrácie vyvolávajú hnev a agresiu. Dnešný spôsob života nám prináša veľa dôvodov na frustráciu. Najčastejšie je to byrokracia, nepružnosť, neochota, často až nelogickosť postupov. Niekedy máme pocit, že sme vydaní na milosť, či nemilosť sile, ktorá nemá ani tvár. Nemôžeme sa jej brániť. Ak u niektorých ľudí prekročí frustrácia hranicu,  potom je už len krôčik k agresii. Veľa ľudí sa nevie logicky a múdro naučiť vyrovnať s týmito pocitmi. Dá sa to, ale treba k tomu veľa trpezlivosti, inteligencie a tvorivých nápadov. O rôznych technikách, ako usmerniť svoje myslenie a emócie sa budeme zoznamovať v ďalších článkoch. Nateraz skúsme myslieť na to, že niekedy nie je treba ani vírus, baktéria, aby človek ochorel. Žiaľ, vystačíme si s negatívnymi emóciami.

Pre Senior Portál napísala Anna Čunderlíková

Nabudúce: Ako si nerobiť starosti


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu