Harmónia - kĺuč k duševnému zdraviu (11)

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
01. 02. 2013
Jedno čínske príslovie hovorí: „Daj pozor na svoje myšlienky, lebo sú počiatkom tvojich činov.“ Ľudia často netrpia tým, čo sa stalo, ale skôr tým, čo si o tom myslia. Je zrejme, že jedným z hlavných pôvodcov stresu sú naše myšlienky. Aj preto treba automatický spôsob myslenia zmeniť. Obviňovať ľudí a situácie z vlastných stresových reakcii nie je fér.

 

Myšlienkové stresory

„Urobil mi to naschvál! Ani trochu nie je ľudský! Určite som v maléri! Nič mi nevychádza!“ Poznáte takéto a podobné reakcie? Spravidla ich počujeme, ak sa stane niečo nepredvídané, nepríjemné. Negatívnymi myšlienkami sa uvedieme do stavu hnevu, sebaľútosti a frustrácie. Nestávame sa obeťou situácie, ale nášho myslenia. A tu je na mieste zastaviť ho, a negatívne myšlienky nahradiť pozitívnymi.

Prečo je to dôležité? Naše telo nerozlišuje medzi predstavou a realitou. Každý zrejme zažil, ako mu pri sledovaní hororu naskakuje husia koža, rozbúcha sa srdce a zrýchli sa dych. Telo reaguje tak, ako by bol človek hororovej scény účastný. Naopak, ak sa zasnívame, myslíme na človeka, ktorého milujeme, cítime sa príjemne. Rovnako príjemné prežívanie si navodíme, ak si predstavíme vodopád, rozkvitnutú lúku..., cítime ako nás to upokojuje.

Naše telo nereaguje, len na predstavy, ale tiež na vnútorné monológy, dialógy. Sú ľudia, ktorí neustále hovoria sami so sebou, kritizujú sa a ľutujú. Toto všetko ovplyvňuje ich náladu. Ak si budeme niečo dlho opakovať uveríme tomu. Napríklad: „Nemám na to! Som smoliar...!“ Takéto myšlienky sa potom stanú akosi „zlou predpoveďou - predzvesťou.“ Prečo to nevyužiť aj opačne? Čo tak začať pracovať s pozitívnymi myšlienkami?

Aj vy potrebujete pokoj ako soľ? Nič zložité. Predpokladom je nájsť si vhodnú chvíľu, vypnúť telefón, nepočúvať sťažnosti a problémy v zamestnaní, v rodine, nemyslieť na nič. Meditovať treba vtedy, ak máme pocit, že naše myšlienky letia ako splašený kôň. Upokojiť rozbúrenú myseľ je nesmierne dôležité.

Ak občas potrebujeme vypnúť skúsme to celkom jednoducho, napríklad formou autogénneho tréningu. Iste, nie je to „všeliek,“ ale pomôcť môže.

Ako na to? Dôležité je vybrať si tiché miesto a eliminovať rušivé vplyvy. Pre začiatočníkov je jednoduchšia meditácia, ktorá je spojená s predstavami. Najvhodnejšia je poloha ležmo, neskôr môžeme meditovať aj v sede. Sústredíme sa na svoje dýchanie a potom si predstavíme scénu plnú pohody a seba ako jej súčasť. Môžeme si predstaviť pobyt pri mori, šum mora, kvetinový záhon, anglický park - podľa fantázie alebo podľa príjemných zážitkov z minulosti. Dôležité je, aby sme sa pri spomienkach cítili príjemne. Dbáme na pravidelné dýchanie a predstavujeme, čo najväčší počet podrobností, detailov vyvolávajúcich príjemné scény. Koncentrujme sa. Iba skutočným sústredením a trpezlivosťou dosiahneme požadovaný výsledok.

Alternatívou môže byť aj meditácia pri horiacej sviečke. Sadneme si oproti a sústredene sa pozeráme do plameňa. Po chvíli sa naše myšlienky stíšia, oddychujeme.

Už 20 minút meditácie nám dokáže navodiť stav pokoja, cítime sa uvoľnení a svieži, ako po niekoľko hodinovom spánku.

„Náš život je taký, akým ho robia naše myšlienky,“ povedal Marcus Aurelius. Skúsme si z času-načas spomenúť na tento citát, možno nás to zastaví, alebo aspoň pribrzdí v negatívnom myslení.

Pre Senior Portál napísala Anna Čunderlíková

Nabudúce: Emočne stresory


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu