19. HARMÓNIA KĽUČ K DUŠEVNÉMU ZDRAVIU

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
29. 03. 2013
Univerzálna rada ako sa zbaviť stresu neexituje. Každý by si mal vytvoriť svoj vlastný program, tak aby harmonicky zapadal do jeho života, a nie aby sa stal jeho ďalším dôvodom pre negatívny stres. Niektorí ľudia, najmä pracujúce ženy zvyknú hovoriť: „Musím rýchlo urobiť...., aby som stihla cvičenie. Nepribližujte sa ku mne, ja meditujem.“ Tak to nie! Tu cesta nevedie.

Techniky redukcie stresu

Najjednoduchší spôsob, ako sa uvoľniť kdekoľvek a kedykoľvek, sú dychové cvičenia. Rozhodnúť sa môžete pre niektoré z nich, alebo si vybrať iné, ktoré vám bude vyhovovať lepšie, dôležitý je výsledný efekt.

Dychové cvičenie č. 1

Vyberieme si tiché miesto, zaujme pohodlnú pozíciu. Uvoľníme sa, a zhlboka sa nadýchneme, zavrieme oči a vydýchneme. Znovu sa nadýchnime a predstavme si číslicu 1. Sústreďme sa na nádych. Zadržíme dych na 3 sekundy a vydýchneme. Znovu sa nadýchneme predstavujeme si číslicu 2, zadržíme dych na 3 sekundy a vydýchneme, takto pokračujeme po číslo 8. S posledným výdychom pomaly otvoríme oči.

Dychové cvičenie č. 2

Zhlboka sa nadýchneme a naplno vydýchneme. Pri ďalšom nádychu počítame v duchu do štyroch, potom na štyri doby zadržíme dych a na osem dôb pomaly vydychujeme. Opakujem 4x

Možno si poviete, že každý vie dýchať. Nie je to tak. Naučili sme sa zaťahovať brucho a vypínať hruď. Dáva nám to pekný postoj, ale bráni zdravému dýchaniu. Pri správnom dýchaní sa bránica ľahko zníži a vytvorí sa vákuum v hrudnej dutine. Tým pohybom je brucho trochu vytlačené dopredu. Najskôr sa naplní dolná časť pľúc, potom stredná, hrudník sa rozpína a nakoniec sa naplní horná časť. Ramená sa môžu trochu zdvihnúť. Bráničný dych je základom aj jogových cvičení, meditácii a liečenia astmy.

Prečo zhlboka dýchať? K čomu je to dobré. Dych zvyšuje množstvo kyslíka v krvi, posilňuje slabé brušné svalstvo. Ľudia, ktorí sú v strese dýchajú plytko a nepravidelne. Srdečná činnosť je zvýšená. Pri relaxácii a hlbokom dýchaní sa tep srdca znižuje.

Každý deň sa aspoň 4x zhlboka nadýchnuť! Často na to zabúdame. Nebola som na tom lepšie ani ja. Nádych a výdych som si spojila so zvonením telefónu, nezdvihnem ho po prvom zvonení, ale najskôr sa zhlboka nadýchnem a vydýchne. Nemusí to byť telefón, môže to byť aj iná pravidelná činnosť.

Správny spôsob dýcha je dôležitý pre všetky cvičenia a oceníme ho aj pri turistickej chôdzi. Nečakajme na stres pri ktorom väčšinou zabudneme dýchať a stiahneme svaly hrudníka. Zhlboka sa nadýchnime a vydýchnime. Napätie určite zmizne.

Pro Senior portál napsala Anna Čunderlíková

Nabudúce: Praktické rady, čo urobiť, keď sa objaví signál stresu


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu