Zo starého nábytku skoro nový

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
21. 06. 2021
Máte doma starší kus nábytku, ktorý je ešte funkčný, nechcete ho vyhodiť, ale chceli by ste mu dodať „nový šat“? Existuje niekoľko možností, ako vynoviť starý nábytok tak, aby ste to zvládli sami doma a ušetrili peniaze, ktoré by ste museli investovať do nového nábytku. Stačí trochu šikovnosti a pár nápadov.

Brúsenie, natieranie, lakovanie

Nepáči sa vám váš drevený nábytok? Máte na ňom škvrny alebo je pôvodný náter už popraskaný? Skúste ho zbrúsiť pomocou brúsneho papiera a znovu natrieť. Použiť môžete farbu na drevo alebo lak. Dôležité je vedieť, že ak budete brúsiť nábytok ručne, zaberie vám to veľa času a ruky sa vám asi tiež veľmi nepoďakujú, takže týmto spôsobom brúste menšie kusy nábytku ako sú stoličky alebo police. Ak sa chcete pustiť do skríň, postelí alebo knižníc, použite radšej brúsku. Ušetrí vám to čas aj námahu. Ak nedisponujete brúskou, ale máte doma vŕtačku, nasaďte na ňu brúsny kotúč alebo si náradie požičajte.

Oblepovanie...

Ak nechcete natierať alebo lakovať, môžete skúsiť inovovať inak. Skrine, police ale i čelá postelí sa dajú oblepiť rôznymi fóliami alebo samolepiacimi tapetami. Tento spôsob je však vhodný  len na nábytok s hladkým povrchom. Môžete oblepiť celú plochu daného kusu nábytku alebo len časť. Závisí od vašej fantázie a tvorivosti. Pri oblepovaní nábytku samolepiacimi fóliami alebo tapetami je dôležité mať povrch odmastený. Pred samotným nalepovaní umyte nábytok octovou vodou a dosucha vytrite. Na lepenie musíte mať tiež trpezlivosť. Dôležité je materiál odlepovať postupne a na povrchu nábytku ho vyrovnávať. Vhodné je suchou handričkou prechádzať po mieste, kde už ste tapetu nalepili, aby ste vytlačili vzduch a zabezpečili tak dokonalé priľnutie tapety na povrch nábytku. Ak vám po nalepení zostanú na povrchu tapety bubliny, môžete sa ich zbaviť tým, že ich prepichnete ihlou a uvoľníte tým nadbytočný vzduch pod povrchom tapety.

Na trhu sú samolepiace fólie určené na lepenie na stenu. Tieto fólie sa však veľmi pekne dajú použiť aj pri obnove staršieho nábytku. Obsahujú väčšinou jeden vzor alebo motív, ktorý môžete opakovať na viacerých kusoch nábytku v izbe. Váš nábytok tak získa šmrnc a bude príjemným spestrením interiéru.

Zopár tipov na záver...

Pri inovácii nábytku nezabúdajte aj na detaily. Vyhrať sa môžete napríklad pri úchytkách. Kúpte si nové alebo vylepšite tie pôvodné. 

Starým stoličkám dodá nový vzhľad čalúnenie, ktoré pri trochu šikovnosti zvládnete aj sami. Ak nemáte čalúnené stoličky, na drevenú sedaciu časť stoličky môžete ušiť podušky.

Dvere so sklenou výplňou sa dajú namaľovať (nalakovať) a sklo môžete oblepiť fóliami, ktoré prepúšťajú svetlo a vytvárajú tak dojem vitráže.

Spôsobov, ktorými môžete obnoviť starý nábytok je naozaj veľa. Nech sa už rozhodnete pre ktorýkoľvek, veríme, že obnova nebude iba náročnou prácou, ale tiež relaxom.

Pre Senior Portál napísala
Veronika Pružinská


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu