Živý plot

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
02. 09. 2020
Súkromie na svojom pozemku si môžete vytvoriť aj pomocou živého plota, ktorý okrem ochrannej funkcie prispieva k zlepšeniu životného prostredia - absorbuje prach, zvyšuje vzdušnú vlhkosť a tlmí hluk. Na vytvorenie živého plota sú vhodné listnaté aj ihličnaté dreviny.

Z ihličnanov sa používajú najčastejšie smrek a tuja a z listnatých drevín vtáčí zob, tis, krušpán, hrab, cezmína a na jar kvitnúce kríky zlatý dážď, pajazmín, hlohyňa. Pri výbere drevín na živý plot je rozhodujúci nielen ich vzhľad, ale najmä jej požiadavky na pôdne, svetelné a vlhkostné pomery.

Pri zakladaní živého plota si treba uvedomiť, že trvá niekoľko rokov, kým vyrastie do požadovanej veľkosti a formy. Rozhodnúť sa môžete pre voľne rastúci alebo tvarovaný plot. Správne tvarovaný plot má byť dole širší a smerom nahor sa zužovať. Toto pravidlo neplatí pre nízke strihané ploty.

Na to, aby ste mohli rastlinu tvarovať mala by byť aspoň meter vysoká a musí mať rovný a pevný kmeň. Na strihanie sa používajú špeciálne plotové nožnice alebo krovinorezy. Voľne rastúce ploty pôsobia prirodzenejšie, sú menej náročné na údržbu a pri nich sa robí len zmladzujúci a udržiavajúci rez, aby sa zachoval ich prirodzený tvar.

Vzhľad živého plota by mal byť v súlade s architektúrou domu. K modernému domu sa lepšie hodí upravený, k vidieckemu je vhodnejší voľne rastúci plot z kvitnúcich drevín. Ak chcete, aby plot plnil ochrannú funkciu celý rok, je dobré, ak opadavé dreviny skombinujete s ihličnanmi alebo vždyzelenými krami.

Kedy sadiť? Opadavé dreviny od konca októbra do konca marca (okrem obdobia mrazov). Ihličnany a vždyzelené rastliny v apríli alebo septembri a opadavé listnaté dreviny v novembri, keď stratia listy. Živé ploty z listnatých drevín a krov sa strihajú trikrát do roka v období vegetačného pokoja - v júni a koncom júla alebo začiatkom augusta. Živé ploty z ihličnanov sa tvarujú na jeseň a pred začiatkom jari. Kvitnúce druhy sa strihajú po odkvitnutí a vždyzelené kry je možné upravovať od septembra do prvých mrazov.

Ak váš živý plot už stráca „formu", je potrebné ho radikálne zmladiť rezom vo výške 15 až 20 centimetrov nad zemou v zimnom období, keď nemrzne a vzniknuté medzery doplňte novou drevinou. Správna vzdialenosť živého plota od iného typu oplotenia má byť 60 - 75 centimetrov.

Živý plot nemusí len lemovať pozemok, ale môžete ním oddeliť jednotlivé časti záhrady a vytvoriť rôzne zákutia na posedenie a relax, prípadne zakryť nepekné miesta a objekty.

Pre Senior Portál napsala
Michaela Ďurcová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu