Pozor na plesne

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
08. 04. 2021
Plesne nie sú len estetickým defektom, ale hlavne nebezpečenstvom, ktoré ohrozuje naše zdravie. Keďže k svojmu rastu nepotrebujú svetlo, nie sú náročné na živiny a darí sa im vo vlhkom prostredí, sú obrovským škodcom každej domácnosti.

Tieto huby sa šíria vzduchom a to výtrusmi (spórami) na veľké vzdialenosti. Dôvodom ich vzniku je zvýšená vlhkosť v domácnosti. V priebehu pár dní sa z jednej spóry vytvoria miliardy ďalších a problém je na svete. Spóry v ovzduší vyvolávajú nádchy, ochorenia horných dýchacích ciest dokonca astmu. Vytvárajú chronickú precitlivenosť organizumu a zhoršujúcu sa alergiu. Pri styku s plesňou sa môže vytvoriť na pokožke ekzém alebo iné kožné ochorenie.

Ako pleseň vyzerá a ako vzniká?

Sfarbenie môže byť rôzne, od krémovej, žltej, cez zelenomodrú až po šedú a čiernu. Ako je už vyššie spomenuté, hlavným dôvodom vzniku plesne je vlhké prostredie. Najčastejšou príčinou vlhkosti býva zatekanie dažďovej vody, zatekanie sanitárnych inštalácií a v neposlednom rade ide o vhlkosť spôsobenú činnosťou užívateľov domácnosti, čiže varením, kúpaním, praním a sušením prádla. Väčšinou sa pleseň prejavuje v menších priestoroch akou je kúpeľňa a kuchyňa „vďaka“ nedostatočnému vetraniu. Najčastejšie sa vytvára v rohoch miestností, v škárach medzi obkladačkami, či okolo okien.

Pleseň nikdy nezoškrabujte!

Vidíte plesnivé fľaky na stene a najradšej by ste ich dali dole, škrábanie, či ošupovanie vám bohužiaľ nepomôže. Jediné čo docielite, je to, že sa spóry budú ešte rýchlejšie rozširovať. Na pleseň treba íst inak. Je dostať viaceré prípravky proti plesniam, môžete však použiť aj Savo, ocot alebo alkohol zmiešaný s kyselinou salicylovou. Aj keď boj proti plesni môžete vyhrať, najvhodnejšie by bolo odstrániť príčiny jej vzniku a preto:

Vykurujte

Nedostatočné kúrenie spôsobuje chlad v byte alebo dome a to je niekedy pôvodom vzniku plesní. Platí to aj pre miestnosti, ktoré nie sú využívané.

Spravte prievan

Prievan je totiž nepriateľom plesní. Tie ho doslova neznesú, preto je ideálne vetrať prievanom aspon štyrikrát denne po 5 minút. Pri varení používajte digestor, tiež je dobré po varení alebo pečení vyvetrať v kuchyni, či v kúpelni po sprchovaní.

Nechajte dvere otvorené

Cirkuláciu vzduchu a tým aj snižovanie vhlkosti dosiahnete jednoduchým nezavretím dverí medzi jednotlivými miestnosťami.

Dodržiavajte odstup

Pri umiestňovaní nábytku dbajte na to, aby nebol v tesnej blízkosti steny.

Kúpte si vlhkomer (ideálna vlhkosť je 40 až 50%) a čističku vzduchu

Ak bojujete s plesňami dlhú dobu, riešením môže byť aj zbavenie sa kvetín (tie zvyšujú vlhkosť vzduchu) a materiálov, ktoré majú plesne v obľube, t. j. kobercov, tapiet, starých textílií a čalúnení.

V prípade, že plánujete zatepliť dom, neodkladajte to. Kvalitným zateplením vyriešite zvýšenie povrchovej teploty, problémy zatekania a zníži sa teplotné namáhanie obvodovej konštrukcie v priebehu celého roka.

Vytvorte prostredie, kde plesne nemajú šancu.

Takéto prostredie dosiahnete správnou voľbou tvaru stavby, strecha by mala zaisťovať rýchly odvod vody; dobre vybudovanou hydroizoláciou budovy; starostlivosťou o strešnú krytinu; udržovaním funkčnosti odpadov a dažďových zvodov, rozvodov vody a kanalizácie; pravidelnou kontrolou ústredného kúrenia a vodovodných batérií; inštaláciou vetracieho systému v miestnostiach bez okien; použitím preventívnych konzervačných prostriedkov proti výskytu plesní ako sú nátery, farby, ochranné prípravky na dvero a murivo.

Netreba zabúdať ani dostatočné vyschnutie novostavieb pred ich uvedením do prevádzky.  

Pre Senior Portál napísala
Lucia Benková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu