Oplotenie

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
12. 09. 2020
Pri výbere plotu si najprv treba ujasniť úlohu, akú bude plniť. Či si chcete len vymedziť teritórium, zabezpečiť súkromie pred nežiaducimi pohľadmi susedov a ľudí z ulice alebo ho beriete ako ochranu pred zlodejmi.

Okrem vyššie spomenutých úloh môže poskytnúť aj ochranu chúlostivým kríkom a kvetom, či brániť prenikaniu hluku z ulice. Všetko závisí od výšky a materiálu plota.

Najpraktickejším riešením je bezúdržbový plot z plastov, hliníka alebo antikora. Obľúbenými sú aj klasické drevené a kovové oplotenia. Kovový druh oplotenia môže byť však hotovým umeleckým dielom a môže sa tiež vzájomne kombinovať s inými kovovými doplnkami napr. na oknách, balkónoch a podobne. O kov sa treba starať, aby sa predišlo hrdzaveniu - používajú sa nátery zabraňujúce korózii. Drevo je cenovo dostupnejšie v porovnaní s kovovým a jeho úprava je pomerne jednoduchá. Drevený plot si vyžaduje i určitú starostlivosť - treba ho natierať špeciálnymi nátermi, ktoré pomôžu zabrániť negatívnemu pôsobeniu vonkajších vplyvov.

Do módy sa čoraz viac dostávajú murované ploty. Vysoké murované ploty vidieť najmä pri novostavbách prepychových rezidencií a domov vzdialenejších od bytovej zástavby, na samotách či polosamotách. Ideálne je, keď oplotenie plní bezpečnostnú aj okrasnú funkciu. Aj kombinované ploty sú v trende Základom kombinovaných plotov je takmer vždy podmurovka - môže byť z muriva, z lícových tehál, z prírodného kameňa, z betónových tvaroviek, z ktorých sa stavajú aj stĺpiky. Podmurovku a stĺpiky možno vybetónovať z liateho betónu do debnenia. Možno ich ponechať ako pohľadový betón alebo obložiť keramickými lepenými obkladmi, prírodným kameňom, lícovou tehlou, obkladmi z umelého kameňa. Medzi stĺpiky sa vkladajú plotové výplne. Popri drevených profiloch sú to kovové liate alebo kované mreže, plastové profily, rámové konštrukcie z hliníka, antikora, poplastovaného drôtu.

Najkrajším a zároveň najlacnejším spôsobom ako oplotiť váš pozemok je živý plot. Táto alternatíva si však vyžaduje spravidla vyššiu dávku pozornosti a starostlivosti, pretože funkciu plota začne plniť až po niekoľkých rokoch, kým nevyrastie. Treba tiež myslieť na správny výber vhodných rastlín pre živé oplotenie. Najlepšie je poradiť sa s odborníkom, ktorý vám so založením živého plota pomôže a poradí vám aj ohľadom údržby. Pokiaľ sa však rozhodnete pre živý plot nestrihaný, teda vytvorený rôznymi na seba nadväzujúcimi kríkmi, potom vám odpadá aj nadmerná starostlivosť s pravidelnou údržbou a zastrihávaním. Takéto oplotenie je živelnejšie, divokejšie, čo mu dodáva určité čaro a osobitosť.

Vhodné oplotenie môže byť doplnkom, ktorý pekne a efektne dotvorí celkový dojem z vášho domu, preto mu treba venovať dostatočnú pozornosť.

Pre Senior Portál napsala
Lucia Benková

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu