Mačka v byte - radosť, či starosť?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
13. 01. 2021
Mačky v dnešnej dobe patria medzi najobľúbenejších domácich spoločníkov. Určite sa pýtate prečo. Na to je ľahká odpoveď: mačka je sebestačné, nezávislé, pokojné a čistotné zviera. Ale to neznamená, že by sme ju mali ignorovať len preto, že nás k svojmu prežitiu nepotrebuje naplno. Mačky, ktoré žijú v domoch a neprichádzajú do styku s prírodou, potrebujú našu pomoc, aby si na nové prostredie zvykli. Práve pre toto je životne dôležité zabezpečiť jej uspokojenie psychických ako aj fyzických potrieb. To znamená aktívne sa mačke venovať, poskytnúť jej možnosť hrať sa, či zažiť iné zážitky, ktoré jej nahradia jej prirodzené prostredie, kde odjakživa žila.

AKO NA TO?

Každá mačka potrebuje základné vybavenie, vďaka ktorému si na život v dome zvykne - miska na krmivo, na vodu a záchod, kde by mala byť vždy čistá a nepáchnuca podstielka. Aký druh podstielky použijete, je na vás a na vašej mačke. Sú rôzne druhy od štrku, cez piesok až k dreveným hoblinám či kamienkom. Medzi základnú výbavu patrí aj vankúšik, alebo domček, v ktorom mača bude spávať. Mačke musíte poskytovať raz ročne veterinárne ošetrenie, čo je základné očkovanie a samozrejme v prípade potreby aj počas roka. Zbavte svoju domácnosť nebezpečenstiev. Mačky totiž rady spávajú na teplých miestach a tak sa môžu v nepozorovanom okamihu utiahnuť do práčky, sušičky a tiež ich môžu ohrozovať rôzne káble. Preto by sme ich mali postriekať neškodlivým horkým postrekom, čo zviera odradí od hrania sa s nimi a obhrýzania.

MAČACÍ ZÁCHODÍK

Mačky sa rady vyprázdňujú na kľudnom mieste a ešte v mladosti si zvyknú na jedno miesto, do ktorého im umiestnite záchod. Keď dáte mačaťu toaletu, mali by ste ju pozorovať, či naozaj vie, na čo jej miska s piesočkom slúži. Zvyčajne si svoje výkaly zahrabávajú, občas sa však nájde dominantná mačka, ktorá nepociťuje potrebu upratovať po sebe, v takom prípade by ste mali výkaly odstraňovať hneď, aby nebolo možné množenie parazitov. Mačacie toalety musia byť na pokojnom a dostupnom mieste.

HRA S MAČKOU

Hrou si mačka zvyká na svoje okolie a na vás. Práve hrou sa zbližujete, formujete mačke osobnosť a spoznávate jej povahu. Pomáha jej uvoľňovať nadbytočnú energiu, ktorú by inak využila na lov a túlanie sa po svojom teritóriu. Domáce mačky sa tejto energie zbavujú „polhodinkou bláznenia“, alebo majú stav, kedy doslova behajú po stenách. Hrajte sa s mačkou na lov. Zaveste pred ňu akýkoľvek predmet, napríklad na schody a napodobňujte pohyb prirodzenej koristi. Táto hra nahradí mačke naháňanie myší a motýľov vo voľnej prírode. V obchodoch dostať kúpiť aj loptičky či iné zábavné predmety, ktoré vášho spoločníka zamestnajú aj na pár hodín. Mačací miláčikovia nepohrdnú ani klbkom bavlny.

PROBLÉMY?

Mačky sú od prírody vybavené pazúrmi, ktoré využívajú pri šplhaní a love, čo môže nastoliť množstvo problémov a starostí. Zvieraťu príde zábavné, keď môže zaškrabnúť do nábytku a označiť si tak svoje teritórium, tak isto sa zabaví pri šplhaní po vianočnom stromčeku, alebo pri naháňaní škrečka vašej ratolesti a vám naopak úsmev z tváre zmizne. Mačka, ktorá žije v dome, si je istá tým, že má dovolené ísť kamkoľvek. Jednoduchým a účinným spôsobítkom ako zvieraťu zabrániť ísť do miestnosti, v ktorej ho nechceme je zavrieť dvere a odolať ľútostivému mraučaniu, vašu mačku to aj tak prestane baviť. Ak škriabe skrinku v obývačke, jednoducho vystriehnite moment, kedy s tým začína a ostriekajte ju vodou. Väčšina ľudí, ktorí vlastnia mačku, majú skúsenosti aj s ich šplhaním. Mačka si vynahrádza stromy a rôzne laná tým, čo má po labke. Obeťou sa jej stávajú záclony, kedy sa rozbehne a vyskočí na ne, pazúrikmi sa prichytí a väčšinou ich potrhá. Rovnako môžu dopadnúť šaty, ktoré sa sušia na sušiči. Zabránite tomu tak, že mačke kúpite tzv. škrabadlo, na ktoré by si mala od útleho veku zvykať. V špecializovaných obchodoch máte veľký výber a záleží len od vás, aký veľký priestor ním zaberiete. Vaša mačka vám bude vďačná za každú zábavku.

Pije mačka z toalety? Jednoduchá pomoc - skúste dať dole dosku. Ak príde neskôr, pristúpte k nej a spláchnite, pokiaľ je ešte tam. Mačku to vydesí a bude sa báť prísť na toto miesto znova. Obhrýzanie rastlín je bežnou nepríjemnosťou, ktorá sa dá ľahko vyriešiť. V prírode mačky obhrýzajú trávu, pretože im pomáha pri trávení a tak si u vás doma hľadá nejakú náhradu. Prídu na rad rastliny, čo môžu byť aj životu nebezpečné. Mali by ste jej v tomto zabrániť tým, že do črepníka si nasadíte trošku rýchlorastúcej trávy. Mačke ju ponúknete a určite jej zachutí. Ak neprestane obhrýzať rastliny, načas ich ochráňte obojstrannou lepiacou páskou. Problémom býva aj dospievanie mačky, kedy si v určitom veku / 6mesiacov/ začne vyznačovať svoje územie. Zodvihne chvost pri rovnom predmete a ostrieka ho močom. Nie každá mačka toto robí, ale môže sa stať, že práve tá vaša s tým začne. Ak sa to stane, mali by ste svoje zvieratko dať vykastrovať/sterilizovať. Takto stratí záujem o značkovanie okolia svojimi hormónmi.

NAJZNÁMEJŠIE PLEMENÁ MAČIEK

Sphynx
Orientálna krátkostrstá mačka
Siamská mačka
Kartúzska mačka

Pre Senior Portál napísala
Martina Halajová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu