Maľujeme na tričko

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
12. 06. 2019
Máte doma zvyšky látok alebo staré tričká? Premýšľali ste nad tým, že ich použijete ako upratovací prostriedok alebo vyhodíte? Skúste svoje rozhodnutie ešte prehodnotiť. Aj zo starých kusov látky sa dá urobiť pekná dekorácia. Z kúskov maľovaných látok môžete ušiť napríklad poťah na vankúš, patchworkovou technikou z nich môžete urobiť prikrývky alebo pekné kúsky zarámujte a zaveste ako obrázok na stenu.

Otláčame zemiaky

Maľovanie zemiakmi je veľmi jednoduché. Na jednu polovicu rozpoleného zemiaka nakreslíme fixkou tvar, ktorý chceme mať na látke. Obrysy obrežeme tak, aby nám vznikla „zemiaková pečiatka“. Osušte povrch zemiaka a natrite vyrezaný tvar farbou na textil. Teraz už iba otláčajte pečiatky na látku. Najlepšie je použiť staré zemiaky. Vyrezávanie je jednoduchšie, ak zemiaky pred použitím na dve hodiny necháte v chladničke.

Otláčame špongiu

Fixkou na textil si predkreslite na látku tvar, ktorý budete pomocou špongie „vyfarbovať“. Do starej nádoby rozotrite požadovanú farbu na textil a namáčajte do neho špongiu, ktorú jemne tlačte na textíliu. Šablónu si môžete nakresliť aj na tvrdý papier. Vystrihnite z papiera časti, ktoré chcete mať na textílii a priložte ich na látku. Špongiou nanášajte farbu. V papiernictvách a špecializovaných obchodoch si môžete kúpiť špeciálny papier na šablóny. Plastová fólia so samolepiacou zadnou stranou je veľmi vhodná pri maľovaní na textil, pretože zabraňuje posúvaniu šablóny. Ak použijete takúto fóliu, neodlepujte ju skôr, ako bude farba na látke zaschnutá.

Batikujeme

Batikovanie je vďačná metóda pre tých, ktorí neradi maľujú. Je časovo náročnejšia a ideálne je batikovať textílie, ktoré obsahujú minimálne 90% bavlny. Špagátom omotáme látku tak, aby sa nerozplietol a nepohol so svojho miesta. Pomocou špagátu môžeme vytvárať rôzne vzory. Podľa návodu na farbe na batikovanie nalejeme do starého hrnca vodu a 8 veľkých lyžíc kuchynskej soli. Vodu necháme zovrieť a pridáme farbu. Vložíme tričká, ktoré povaríme 1,5 až 2 hodiny podľa používanej farby. Po uplynutí času vyberieme z vody, prepláchame pokým voda nebude čistá. Zafixujeme prepláchaním v octe alebo špeciálnym fixačným prostriedkom. Ak chcete mať batikovanú látku v rôznych farbách, po zafixovaní postupujte rovnako ako prvýkrát len v hrnci vymeňte vodu a farbu. Pri viacnásobnom batikovaní najskôr používajte bledé odtiene, do ktorých postupne pridávate tmavšie farby.

Aké farby použiť?

Akrylové farby sú na maľovanie na textil veľmi vhodné. Môžu sa prať a netreba ich fixovať. Sú dobre rozotierateľné, preto sú najlepšie na maľovanie veľkých plôch.

Obyčajné farby na textil sa zvyčajne musia fixovať prežehlením. Niektoré sú hustejšie, preto je lepšie zakúpiť si radšej vodou riediteľné farby, pri ktorých si hustotu môžete určiť sami.

Fixky na textil sú výborné, ak chcete kresliť okraje alebo písať.

Plastické farby na textil vytvárajú na látke reliéfny povrch. Pomocou nich dokážete vytvoriť vypuklé vzory a obrysy.

Pre Senior Portál napísala
Veronika Pružinská

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu