LCD, plazma alebo LED obrazovka - ktorú si vybrať?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
01. 01. 2021
Uvažujete nad kúpou nového televízora, ale neviete sa rozhodnúť, aký si z toho množstva ponúkaných produktov vybrať? Môžete sa rozhodovať na základe značky, veľkosti alebo technológie. V nasledujúcich riadkoch vám pomôžeme zorientovať sa v technológiách, ktoré sú momentálne na trhu dostupné a poradíme vám, akú veľkosť uhlopriečky by ste si mali zadovážiť do vašej obývačky.

LCD

LCD televízory na podsvietenie obrazovky využívajú trubice. Na podobnom princípe pracujú aj monitory počítačov. Pri výbere je dôležitá obnovovacia frekvencia obrazu, ktorá sa pohybuje od 50 Hz do 200 Hz. Čím vyššia je táto frekvencia, tým kvalitnejší obraz televízor má. Vďaka presnému usporiadaniu pixelov, LCD televízory poskytujú dokonale ostrý a čistý obraz. Majú tiež menšiu spotrebu energie ako plazmové televízory. Takmer všetky nové typy sú schopné prijímať digitálny signál. ak chcete na televízor pripojiť hraciu konzolu, LCD technológia je správnou voľbou, pretože pri plazmových obrazovkách časom môže dôjsť k vypáleniu statických častí obrazu. kúpe LCD televízora

Plazma

Plazmové televízory patria do najvyššej triedy televízorov vďaka jedinečnej technológii využitia plazmy. Obraz je realistický s vynikajúcim podaním čiernej farby. Na plazmovom televízore nebudete mať problém s tmavými scénami. V kombinácii s domácim kinom sú najlepšou voľbou. Výhodou oproti LCD je aj to, že obraz je veľmi dobrý z akéhokoľvek uhla. Niektoré modely sú dokonca vybavené technológiou 600 Hz. Veľkou výhodou plazmovej obrazovky je ostré zobrazenie rýchlo sa pohybujúcich objektov, preto je plazma veľmi vhodná na sledovanie športových podujatí a filmov.

LED televízor

Označenie LED TV sa používa pre LCD monitory a televízory, ktoré fungujú na princípe LCD, ale majú podsvietenie LED svetlami. Ponúkajú pestrejšie farby a tiež mnoho ďalších funkcií, ktoré robia LED TV jedinečnými na dnešnom trhu. Oproti klasickým LCD televízorom majú výrazne nižšiu spotrebu energie.

Akú veľkosť si vybrať?

Ak ste sa rozhodli pre technológiu, ďalším dôležitým kritériom pri výbere televízora je jeho uhlopriečka. Vhodná veľkosť uhlopriečky závisí od toho, aká veľká je izba, do ktorej ho kupujete. Vzdialenosť, z ktorej televízor sledujete, by mala byť minimálne 3- a maximálne 5-násobok uhlopriečky. To znamená, že napr. 101 cm uhlopriečka (40 palcov) je určená pre tých, ktorý majú gauč od televízora vzdialený minimálne 3,03 metra a maximálne 5,05 metra.

Prehľad ďalších veľkostí uhlopriečok:

48 cm (19 palcov): minimálne 1,44 m    maximálne 2,4 m

82 cm (32 palcov): minimálne 2,46 m    maximálne 4,10 m

107 cm (42 palcov): minimálne 2,21 m    maximálne 5,35 m

120 cm (47 palcov): minimálne 3,60 m    maximálne 6 m

147 cm (58 palcov): minimálne 4,41 m    maximálne 7,35 m

Pre Senior Portál napísala
Veronika Pružinská


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Ivanka77 | 26. 08. 2017, 16:45

Super článek :) Nám s výběrem nové televize velmi pomohly stránky http://milujemeelektroniku.eu/, přečetli jsme si tam pár článeků a recenzí, díky čemuž jsme si ujasnili, co od ní očekáváme a jelikož jsme se zorientovali v trhu, výběr pak byl úplná hračka :)

fildokucman1988 | 10. 04. 2015, 19:36

ja osbne som mal tiež tuto dilemu vybral som LCD  nelutujem. nakoneci som si kupil panasonic TX55CX620 a nelutujem. Za tu cenu na slovensku nekupiť nič s takými funciami. tu si o nej viete prečitať viac

http://vaserecenzie.eu/elektronika/172/panasonic-viera-tx-55cs620e-recenzia

ešte na heureke su dake recenzie.

ja som spokojný velmi

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu