Keď dvere netesnia tak, ako majú

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
05. 04. 2021
Je to veľmi nepríjemná skúsenosť, keď vám cez zle utesnené dvere „fičí“ do vášho príbytku studený zimný vzduch. S takými dverami treba čo najskôr niečo urobiť, veď doma predsa chceme mať príjemne teplo

Myslíte si, že je to problém len v panelákových bytoch? Tak to rozhodne nie. Aj keď treba priznať, že v panelákových bytoch sa s ním stretneme azda najčastejšie. No výnimkou nie sú ani zle tesniace dvere v starších rodinných domoch, či v novostavbách. Príčiny sú samozrejme rozdielne. Čo sa novostavieb týka, tu ide väčšinou o „odfláknutú“ prácu, preto je v tomto prípade dobré skontrolovať dvere ešte pred nasťahovaním a podpísaním preberacieho protokolu, do ktorého by sme mali zapísať, ak zistíme problém s dverami alebo hocijaký iný problém, a takisto to nahlásiť staviteľovi či predajcovi nehnuteľnosti. Pri starších bytoch či domoch môže byť na príčine vek. Dobre vieme, že s pribúdajúcimi rokmi sa veci a zariadenie znehodnocujú, čo je  celkom normálna vec.

V prvom rade teda vypátrajte príčinu netesniacich dverí. Mnohokrát je príčina v prahu pod dverami. Túto príčinu môžete odstrániť aj sami, bez pomoci odborníkov. Vo väčšine prípadoch je potrebné prah rozobrať, prípadne posunúť. Možno bude vhodné vzniknutú medzeru vyplniť nejakým materiálom, ktorý dáte na spodnú hranu dverí. Nie je to nič zložité. Zlé tesnenie dverí môžete vyriešiť však aj pomocou silikónu, ktorý dáte na zárubňu, dvere zatvoríte a podľa potreby vyformujete silikónové tesnenie. Ďalšou možnosťou je vsunutie silikónového tesnenia do vyfrézovanej drážky na dverách. Menšie škáry opravíte aj pridaním tmelu, a potom zhobľujete to, čo prečnieva. Pri krivej drevenej zárubni, kedy je drevo skrútené, vám nepomôže nič iné, len ich celková výmena.

Ak však máte problémy s pokrútenými dverami, s krivou zárubňou alebo sú dvere v takom stave, že vy sami im už pomôcť nedokážete, mali by ste si na pomoc zavolať firmu, ktorá s renováciou dverí profesionálne zaoberá. Nájsť dnes firmy, ktoré ponúkajú renovácie dverí - hoci aj starších, ktoré si pamätajú ešte našich starých rodičov, už nie je problém. Špeciálnou technológiou vám dvere dostanú do presne takej podoby, akú si želáte.  Nemusíte mať obavy ani z presklených dverí, ktoré by ste chceli plné alebo naopak sklené. Ak si však začnete renovovať jedny dvere, ostatné by nemali zostať „na ocot". Interiér len s jednými peknými dverami nepôsobí veľmi pekne.

Či sa už rozhodnete pre kompletnú renováciu, alebo si urobíte len malé opravy dobre netesniacich dverí, určite to oceníte, keď v zime zostane mrazivý vietor vonku, a vy si budete vychutnávať teplo domova.

Pro Senior portál napsala
Michaela ĎurčováDiskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu