Jeseň v záhrade: Čo dozrieva a ako na to

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
25. 08. 2020
Aj keď sa to podľa Mariánskeho leta nezdá, pomaly, ale isto k nám prichádza jeseň. Napriek tomu, že tie jesenné dni sa striedajú s prevažne teplými letnými dňami, na záhradách, stromoch a poliach skutočne vidieť prvé znaky prichádzajúceho nového ročného obdobia. Jeseň je už aj kalendárne doslova predo dvermi, čo nám teda chystá naša záhada?

Hojnosť úrody

Pokiaľ vám v lete búrka či náhle zmeny počasia neponičili väčšinu úrody, máte sa na čo tešiť. Pred nami sú posledné dni na oberanie ovocia či zeleniny, ktoré je momentálne vďaka primerane vlhkému počasiu najchutnejšie. Jablká či hrušky, to všetko čaká na šetrné oberanie, zavarenie či uskladnenie. Zo zeleniny sú to najmä posledné kusy šťavnatých paradajok a papriky, ktoré vás prekvapia príjemnou chutnou vôňou. Ak ste na jar vysádzali tekvice, dyne a cukety, ich obratie odložte ešte aspoň na týždeň. Tekvice sa dokonca odstrihávajú najskôr až v polovici októbra.

Okrem ovocia a zeleniny by vás v záhradkách mali čakať aj strukoviny. Najmä fazuľa, ktorá ešte teraz dozretá visí v strukoch, potrebuje čo najskôr obrat, vysušiť a ak má slúžiť do varenia, je dobré ju dokonca zamraziť. Tak sa vyhne škodcom či moliam a v pripravovanom jedle v zime bude chutiť ako čerstvo obratá. Zároveň vám pri varení ani prehnane nestvrdne a nemala by sa ani rozvariť.

Čas na výsadbu

Napriek tomu, že jeseň znamená prichádzajúcu zimu, kedy záhrada spí, je ideálnym časom aj na výsadbu cibuľových rastlín a ovocných stromov. Ak chcete zasadiť či presadiť jablká, hrušky, slivky či broskyne, rozhodne by ste to mali stihnúť ešte teraz na úvod jesene. Zároveň pre existujúce stromy je vhodné po obratí ich postriekať proti jesenným škodcom. Ak sa vám vo vašej záhrade máli iných, ako ovocných stromov, práve teraz je správny čas zaobstarať si stromčeky ihličnaté. Je dobré aj pristrihnúť či zahustiť živý plot, aby prečkal zimu a na jar bol ešte krajší.

Ak chcete mať na jar dostatok krásnych, voňavých kvetov, jeseň je to pravé obdobie na ich výsadbu. V týchto dňoch by sa mali vysádzať cibuľovité rastliny, ako sú narcisy, tulipány, irisy a im podobné. V zemi prečkajú zimu a na jar budú mať dostatok živín a priestoru včas vyrásť a rozkvitnúť.

Príprava na zimu

Keď máte všetku úrodu obratú, cibuľové kvety a ovocné stromy zasadené a kríky podstrihnuté, je čas záhradu zazimovať. Zeleninové rastlinky treba zo zeme vybrať a pokiaľ s tých istých plánt chcete mať úrodu aj na rok, zasaďte ich do kvetináčov, ktoré zazimujete na trochu teplejšom tmavom mieste. Ak ste mali fóliovník, je načase stiahnuť fóliu dole, aby v mraze neutrpela. A potom prichádza klasická jesenná robota: rýľovanie. Dobre pooraná pôda si počas zimy dostatočne oddýchne a na jar bude schopná poskytnúť živiny novým rastlinám. Popadané lístie pohrabte a pokiaľ máte možnosť aj chuť, založte si z neho kompost, ktorým na jar pohnojíte pôdu. Takto pripravení záhrada prečká celú zimu a na jar vás prekvapí sviežimi kvetmi.

Jeseň vie byť rozmanitá svojimi farbami a vôňami a pre záhradu zďaleka neznamená len prípravu na odpočinok. Vychutnajte si posledné plody vašej práce a pripravte si príjemnú, sviežu jar!

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu