Ikebany pre každého

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
09. 05. 2021
Pozná ich snáď každý: Sušené kvety, konáriky, pierka a iné prírodné materiály naaranžované vo vázach či rôznych nádobách. Pochádzajú až z ďalekého Japonska a pôvodne sa vytvárali pre budhistické obrady a obety. Mali symbolizovať harmóniu a prepojenosť celej prírody a sveta. Dnes sa stali predmetom módy a pekného doplnku bytov, domov, kancelárií či záhrad. Pri troche zručnosti si ich dokážete vyrobiť aj sami – ikebany.

Pôvod ikebán

Napriek ich exotickému pôvodu by sme našli aj v našej kultúre ich sestry. Veď aj naše ľudové umenie a tradície sa zakladalo na aranžovaní sušených kvetov, klasov, čečiny či šípok do vencov, kytíc či iných ľudových umeleckých výtvorov. Zatiaľ, čo v našej kultúre prevládali spomedzi materiálu šípky, kukuričné klasy a šúpolie, obilné klasy a kvety vyskytujúce sa v našich oblastiach (väčšinou lúčne), ikebany, ktoré k nám prenikli, mali pre nás osobitejší ráz. Slovo „ikebana“ pri tom znamená oživené kvety, čiže sa jedná o umenie oživovania už odrezaných, „mŕtvych“ kvetov.

Ako si vybrať

Ikebany sa tvoria aj zo živých kvetov či kombinácii sušených a živých. Než sa pustíte do aranžovania, je treba vytvoriť si predstavu, ako asi má výsledok vyzerať. K nemu treba nakombinovať vhodné k sebe farebne aj tvarovo hodiace sa rastlinky, avšak v prvom rade musia ladiť do kompozície s vybranou nádobou, do ktorej sa chystáte ikebanu naaranžovať.

Štýl ikebana sa rôzni: Je len na vás, či dáte prednosť aranžmé príbuznému našej krajine, alebo sa pokúsite vytvoriť niečo viac japonské. Pokiaľ ide o pôvodné japonské ikebany, tie sa podľa štýlu aranžovania, použitého materiálu a umiestnenia delia na niekoľko druhov:

Oshibana – sú najznámejšie, jedná sa o notoricky známe naaranžované sušené kvety vo vázach a nádobách

Shikibana – ide o ikebany naaranžované na tácky, na ktorých sú voľne položené. Kvetom sa odstrihnú stonky a naukladajú sa voľne na ľubovolnú tácku či dosku. Zväčša sa používajú aj parfumované drievka, muškátové oriešky, usušená citrónová kôra či tobolky vanilky alebo škorice. Tieto ikebany nie len krásne vyzerajú, ale prevoňajú celú miestnosť.

Morimono – Opäť ide o ikebany aranžované na tácky či iný plochý povrch, avšak spolu s jedlom. Sú skvelým spôsob, ak ako hostiteľ chcete zaujať a uctiť si svoju návštevu.

Ukibana – kvety aranžované do nádoby s vodou, kde však vodná hladina tvorí značnú časť celej kompozície

Kakebana – ikebany naaranžované do visiacich nádob, pri dostatočnej kreativite a šikovnosti môžete vytvoriť a zavesiť si celé vodopády kvetov a tým si skrášliť izbu, verandu či balkón.

Keishiki – sú tvorené výhradne z lúčnych kvetov, najlepšie symbolizujú nedotknuteľnosť prírody a jej harmóniu s človekom

Mini-Ikebana – na jej výrobu sa používa len jeden kvet, ktorý sa dodekoruje s halúzkami či pár listami, častokár aj rôznymi kameňmi

Výroba ikebán

Nebojte sa povoliť uzdu svojej fantázie a zručnosti a skúste si ich vyrobiť aj sami. Vyberte si, aký druh ikebany sa pokúsite naaranžovať, pokračujte s výberom vhodnej nádoby, zadovážte si kvety (živé alebo sušené), ktoré sa vám páčia a ktoré obľubujete a smelo sa do toho pustite. Ikebany nemajú presne vymedzené pravidlá, ako by ste mali postupovať. Robte tak, ako to cítite a ako sa vám páči. Na upevnenie môžete použiť do vázy kvetinársku vatu, rastlinky s halúzkami a iným materiálom k sebe môžete upevniť kúskom drôtiku, aby výsledok držal čo najdlhšie pokope.

Najjednoduchšie na domácu výrobu sú shikibany. Ich aranžovanie nezaberie dlho a môžete si zvoliť asi najslobodnejšie farebné a voňavé kombinácie. Je vhodné použiť aj krúžky usušeného citróna či pomarančov, ktoré okrem príjemnej vône aj farebne vyniknú. Nebojte sa ich skombinovať aj s „našimi“ sušenými rastlinami, či dokonca klasmi obilia. Výsledok sa vám istotne zapáči!

Pre Senior portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu