Dvojitý kozub - na leto aj zimu

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
06. 04. 2021
Kozub v dome je výrazným architektonickým prvkom, o čom by vedeli hovoriť majitelia tohto dnes veľmi štýlového vykurovania. Kozub sa však začína využívať väčšinou až na jeseň, cez leto je prakticky odstavený. Ak ho však chcete využiť aj v lete, riešením je dvojitý kozub.

Kozub na leto aj na zimu

Obojstranný kozub, ktorý bude v interiéri aj na fasáde, je riešením pre všetkých, ktorí si chvíle pohody vedia pri ohni vychutnať aj počas letných večerov. Letná pohoda sa potom dá počas dlhých zimných večerov preniesť na druhú stranu, a zimu si môžete vychutnávať zvnútra pri ohni, ktorý príjemne pukoce.

Pri takejto realizácii však treba počítať aj s menším zásahom do architektúry domu. Obojstranný  kozub totiž nie je vyústený do jedného dymovodu, akoby sa na prvý pohľad zdalo, ale vonkajší aj vnútorný kozub má svoj samostatný prieduch. Preto treba počítať aj s tým, že komín musí byť omnoho masívnejší ako pri „bežnej klasike“. Bude preto dominovať aj pri pohľade na celý dom.

Na takéto menej obvyklé riešenie si však skutočne zavolajte dobrých odborníkov, ktorí vám presne navrhnú veľkosť kozuba aj komína. Obojstranný kozub musí byť dokonale nadimenzovaný, a rozhodujúce je samozrejme aj umiestnenie kozuba. Ideálnou stranou je západnejšie miesto na dome, ktoré bude aspoň z jednej strany chránené vnútornou stenou. Zabránite tak určitému prúdeniu vzduchu smerom k otvorenému ohnisku.

Interiérový dvojitý kozub

Ak vás nadchla myšlienka dvojitého kozuba, no nechcete ho mať na fasáde domu, riešením je obojstranný kozub priamo v interiéri. Veď len predstava, že kozub bude blkotať manželke pri príprave vianočných dobrôt v kuchyni, a zároveň aj deťom v obývačke, keď pozerajú vianočné rozprávky, je skutočne veľmi romantická.

A práve interiérový dvojitý kozub sa môže uplatniť ako deliaci prvok, medzi týmito dvoma miestnosťami. Kozub sa dá urobiť s jedným prieduchom, no vnímať ho zároveň budete aj v kuchyni a obývačke. Vzhľad kozubu by sa mal zosúladiť tak, aby „sedel“ so zariadením obývačky aj kuchyne.

Mať dvojitý kozub priamo v interiéri alebo z vonkajšej strany fasády a vnútra je odvážnym riešením. Preto majte na pamäti, že pri stavbe vášho vysnívaného kozuba, amatérom nedajte žiadnu šancu. Vyberajte si firmu jednoznačne podľa referencií. Len tak si užijete chvíle pohody pri ohni z oboch strán.

Pre Senior Portál napísala
Michaela Ďurcová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

JanaK | 18. 02. 2011, 14:40

No, moc jsem nepochopila, co to ten "kozub" je, ale obecně oheň je velmi uklidňující prvek. Dovedu se do něj dívat celé hodiny, ať už ve formě klasického táboráku nebo když si doma zatopíme v kamnech. To teplo nenahradí žádný radiátor. :-)

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu