AKVÁRIUM PRE UKĽUDNENIE MYSLE

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
31. 03. 2021
Akvárium- radosť nielen pre nadšencov zvieratiek, ale aj pre ľudí, ktorí si radi ozvláštnia svoj príbytok niečím výnimočným. Niečím, čo zaručene pritiahne pozornosť návštev a vytvorí vám doma ideálne miesto na relax. Pokiaľ ste uvažovali nad tým, že svoj príbytok skrášlite práve akváriom, poskytneme vám dnes zopár užitočných akvaristických rád…

AKO ZAČAŤ?

Ešte predtým ako si domov prinesiete svoje rybičky, je nutné im pripraviť vhodné prostredie, a to nielen prípravou samotného akvária, ale aj jeho správnym umiestnením. Pre začínajúcich chovateľov sa odporúča zvoliť menšie akvária, v ktorých sa naučíte vytvoriť správny ekosystém. S pribúdajúcimi skúsenosťami môžete postupne voliť stále väčšie druhy. Umiestnenie akvária rozhoduje o tom, či sa bude vášmu chovu dariť, preto si na tom dajte záležať. Absolútne nevhodné je mať akvárium pod oknom, pretože sa v ňom budú rýchlo množiť nežiadúce riasy. Tmavé miesto spôsobí, že rastliny v akváriu nebudú prijímať dostatočné množstvo slnečného žiarenia a nebudú produkovať kyslík, ktorý je dôležitý pre prežitie rýb. Preto vyberte miesto svelté, najlepšie na jednej z bočných stien miestnosti. Pod akvárium dajte odolný nábytok- jednak preto, že manipuláciou s rybami, či rastlinami ho môžete ľahko poškodiť, ale aj preto, že má pomerne veľkú hmotnosť - 70 litrové akvárium váži po definitívnej úprave až 80 kilo!

AKO VYTVORIŤ VHODNÉ PROSTREDIE PRE ŽIVOT?

Na dne akvária musí byť štrk najlepšie o zrnitosti dvoch až troch milimetrov. Do štrku sa uložia dekoračné kamene bez obsahu vápenca, napríklad žulové. Pričom celková výška štrku a kameňov by nemala presiahnuť desať až pätnásť centimetrov. Následne sa začína s výsadbou rastlín. Tieto by mali byť od seba dostatočne vzdialené / približne 8-10 cm /, aby sa dobre zakorenili. Odporúčané je zvoliť čo najviac rastlinných druhov, pretože každý z nich potrebuje iné živiny. Čím viac rastlín, tým viac odčerpaných živín a tým menej rias- presne toto potrebujeme dosiahnuť, pretože riasy sú vo väčšom množstve škodlivé a spôsobujú úhyn ostatnej zelene. Teraz už len treba akvárium naplniť vodou a 2 týždne čakať.

KEĎ PRÍDU RYBY…

Po dvoch týždňoch sa v akváriu vytvorilo ideálne postredie pre život vašich zvieratiek. Rybičky ponorte do akvária vo vrecku, v ktorom si ich prinesiete a až keď sa vyrovná teplotný rozdiel vody, nastane čas na to, aby sa udomácnili vo svojom novom svete.

AKÉ RYBKY VYBRAŤ?

Pre začínajúcich chovateľov sa odporúčajú nenáročné druhy rýb, akými sú veľmi obľúbené gupky, pávie očko, či živorodka dúhová. Sú to mierumilovné a spoločenské všežravé druhy, ktoré obľubujú hlavne vločkovité krmivo, mrazenú potravu, či larvy komárov. Ľahko sa prispôsobia novému prostrediu. Medzi užitočné a zároveň nenáročné ryby patrí prísavník, ktorý požiera riasy a uhynuté rastliny, akvárium vám pekne vyčistí. Svojou pestrosťou vás určite uchvátia skaláre. Dosahujú veľkosť 15 centimetrov a môžu požierať menšie druhy rýb. V pároch chovaná ryba je gurama perleťová, zaujme vás nielen svojou trblietavou krásou, ale aj tým aké divadlo bude so svojím partnerom v akváriu predvádzať.

NEZABUDNITE NA SLIMÁKY!

Jedná sa o veľkých pomocníkov akvaristu! Čistia steny akvária, požierajú uhynuté rastliny a riasy. Takisto upozorňujú na nesprávne zloženie vody, keďže okamžite začnú hynúť. Zvoľte do vášho ekosystému napríklad kotúľky veľké, močiarky živorodé, či vežovky malajské. Vyhýbajte sa však vodniakom! Vodniak vysoký je nežiadúci druh, ktorý požiera rastliny, rýchlo sa množí a pokiaľ sa raz vo vašom akváriu usídli, už sa ho len veľmi ťažko zbavíte.

OSVETLENIE, TEPLOTA, pH

Treba vedieť, že rastliny a ryby majú svoj denný rytmus. V prírode trvá svetelný deň 12 hodín, na čo sú organizmy zvyknuté. Počas tohto obdobia prebieha fotosyntéza a produkcia živín, pri vypnutí svetla sa ryby ukladajú na spánok. Na zabezpečenie pravidelného striedania svetla a tmy v akváriu už dnes existujú elektrické spínacie hodiny. V prírode reguláciu teploty zabezpečuje slnečné žiarenie, v akváriu na to slúži ohrievač. Zatiaľ čo tropické ryby potrebujú 22- 26 °C, teplovodným rybám stačí 20-22 °C, nikdy by však teplota nemala klesnúť pod 18 °C! Ideálne pH dosahuje hodnotu sedm, záleží napríklad od tvrdosti vody, ktorú môžeme regulovať dopĺňaním akvária odstátou, prípadne dažďovou, či destilovanou vodou.

ČO NÁS MÔŽE NEPRÍJEMNE PREKVAPIŤ?

Uhynuté rastliny a ryby - treba ich z akvária pravidelne odstraňovať, pretože sú zdrojom nežiadúcich dusitanov, ktorých hodnota by nemala presiahnuť 0,2 mg/liter.

Nevhodné dekorácie - nebezpečné sú najmä kamene a dekoratívne pozadia, na ktorých sú ostré výbežky, či úzke otvory. Ryby sa na nich môžu ľahko poraniť a uhynúť.

Výmena vody - treba ju meniť aspoň jedenkrát týždenne. Pokiaľ v akváriu chováme veľké množstvo rýb, treba ju vymieňať ešte častejšie. Zároveň je vhodné každý deň jednu tretinu vody odsať a doplniť dažďovou alebo destilovanou vodou.

Keď si vytvoríte akvárium podľa vašich predstáv, bude pre vás neustálym zdrojom radosti a inšpirácie. Veď čo je krajšie ako môcť stráviť pár hodín pozorovaním prírody a života priamo vo vlastnom dome?

Pre Senior Portál napísala
Martina Halajová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu