Ako spevniť svah v záhrade

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
04. 03. 2021
Záhrada nemusí byť vždy rovná, niekedy v nej máme pomerne svahovitý terén. To môže skutočne prispieť k tomu, aby záhrada bola viac zaujímavá, no takisto nám svah na takomto mieste môže priniesť zopár problémov, ktoré sa týkajú jeho zasúvania.

Záhrada s nerovným terénom môže byť na pohľad skutočne veľmi príťažlivá, ale pokiaľ chceme, aby sa nám svah nezosúval a tak zo záhrady nespravil jednu veľkú neforemnú kopu, je potrebné ho spevniť. Je možné docieliť to viacerými spôsobmi. Jedným z nich je napríklad zasadenie malých stromčekov do svahu, ktorá ho svojimi koreňmi celkom dobre „spútajú“. No sú aj iné, ešte lepšie spôsoby.

Gabion

Gabionové kamenné steny sú skvelým spôsobom, ako podoprieť svah a pritom pridať záhrade väčšiu mieru estetiky. Ak by ste si náhodou nevedeli predstaviť, ako taký gabion vyzerá, predstavte si obdĺžnikový drôtený kôš naplnený kameňmi. No, možno tento opis nevyzerá ktovieako lákavo, ale keď sa pozriete do našej fotogalérie, hneď vám to bude jasnejšie.

Výhodou gabionovej steny je aj to, že nemusíte na jej zhotovenie použiť práve tie najkrajšie kamene na svete, respektíve tie pekné a súmerné umiestnite dopredu, aby ich bolo vidieť, no za ne už môžete dať napríklad aj stavebnú suť.

Gabion využijeme najmä v prípade strmšieho svahu. Jej hmotnosť vie totiž svah pomerne dobre spevniť a zadržať. A nemusíte sa ani báť, že vám konštrukcia začne hrdzavieť, býva totiž vyrobená zo zvarovanej ocele.

Kamenná stena

Ak svah nie je príliš strmý a ani veľký, nemusíte zvoliť gabionovú stenu, ale len obyčajnú stenu z kameňov. Použiť by ste mali kamene z jedného miesta, aby stena nevyzerala príliš rôznorodo, vytvárať by totiž mala jeden kompaktný celok.

Do spodnej časti steny, do jej základov je vhodné použiť kamene väčšie a ťažšie, vrchné časti naopak môžu byť postavené aj z kameňov menších. Kamene by mali byť skôr hranaté ako okrúhle, aby medzi nimi, v medzerách, ktoré sa vytvoria, dobre držala zemina. Tá totiž stenu ešte viac spevní.

Aby takáto stena svoju úlohu vykonávala naozaj dobre, je nutné ju postaviť trochu šikmo. Ideálne by bolo, keby jej vrchná časť bola od základov posunutá približne o desať centimetrov proti svahu.

Rastliny a skalky

Pokiaľ do svoje záhrady nechcete umiestniť nič kamenné, môžete sa vydať čisto prírodnou cestou a pokúsiť sa svah spevniť rôznymi rastlinami. Tie by však mali patriť k takým druhom, ktorých korene svah veľmi dobre „presondujú“ a tým ho spevnia. Navyše by mali mať pomerne bujný porast, aby pokryli celý svah a tým vlastne aj zabránili prudkému stekaniu vody, ktorá by časom so sebou odnášala aj pôdu.

Dobrým spôsobom sú aj skalky. V tomto prípade však už budete musieť použiť aspoň zopár kameňov, ktoré mierne osadíte do pôdy a okolo nich zasadíte druhy, ktoré sa na tento účel hodia. Skalky takisto upevnia svah a navyše vyzerajú nesmierne dobre, ale to predsa viete aj vy sami.

Pre Senior Portál napísala
Michaela Ďurcová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu