Ako si zvoliť nové bytové jadro

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
01. 04. 2021
Jednou z nevýhod starších panelových bytov je riešenie bytového jadra. Kedysi revolučný umakart dnes už ani zďaleka nespĺňa hygienické normy, mnohokrát sa doslova rozpadá a znemožňuje aj vymenenie kuchynskej linky. Rozhodli ste sa preto bytové jadro vymeniť? Na čo treba myslieť?

Nevýhody a výhody

Pôvodné bytové jadrá v bytoch nemajú takmer žiadne izolačné vlastnosti. Častokrát cítite, čo varia susedia nad vami aj pod vami. Na strane kúpeľne sa jadro rokmi začína ohýbať z kuchynskej strany pod vplyvom vlhka a tepla zo sprchy aj spoza sporáka. Navyše keby vidíte, čo všetko žije v pôvodnom umakarte, asi by ste volali rovno deratizátora. Pôvodne „revolučný“ materiál nevydržal ani 15 rokov. Veľkým argumentom pre výmenu bytového jadra je nie len vynovená kúpelňa, ale aj kuchynská linka. Už dávno sa totižto nevyrábajú kompaktné kuchynské linky s poličkami, ale niekoľkodielne, ktoré je potrebné zavesiť na stenu bytového jadra. A presne to tie staré nezvládnu. Dôvodov na výmenu bytového jadra je preto hneď niekoľko: hygiena, estetičnosť, možnosť renovovať elektrické rozvody, zmena dispozičného riešenia kuchyne, kúpelne a toalety či lepšia izolácia. Navyše dnešné materiály aj skutočne niečo vydržia.

Murované alebo sadrokartón?

Prvá vec, ktorú treba mať pred začatím prác ujasnenú, je, či chcete mať plochu kúpeľne a toalety rovnakú, aká bola doteraz, alebo uvažujete o zrušení či posunutí niektorých priečiek. Ak sa rozhodnete kopírovať pôvodné usporiadanie bytu (a bytového jadra), ušetríte dosť času aj financií, avšak nové umiestnenie priečok zväčší na pohľad malí priestor.

Keď je už reč o priečkach: zaleží aj na materiály, ktorý pri stavbe použijete. Dnes sa už bytové jadrá nerobia z umakartu, ale buď sa murujú, alebo skladajú zo sadrokartónových blokov. Pri murovaní v rodinných domov sa využívajú predovšetkým poctivé tehly, do panelových bytov ale nie sú najvhodnejšie. Majú svoju váhu aj hrúbku a tým by zmenšili priestor a zaťažili celý panelák. Vhodnejšie sú preto, ak chcete murovať, pórobetónové tehly a materiály. Najvhodnejším materiálom do bytoviek sú jednoznačne sadrokartónové priečky, ktoré sa uchytávajú do kovových rámov. Výstavba takéhoto jadra je veľmi rýchla, stačí, aby vám elektrikár a plynár spravil už len rozvody. Ale má aj svoje nevýhody: Z kuchynskej strany je potrebné do sadrokartónových priečok nechať vložiť spevnené výstielky na miesta, na ktoré sa bude vešať kuchynská linka.

Zopár rád

Ste teda rozhodnutí pustiť sa do prerábania centrálnej časti bytu? Čaká vás síce veľa práce, ale odstránenie starého jadra a vymurovanie, alebo poskladanie nového, nebude trvať viac, než dva dni. Okrem murárov budete potrebovať osloviť aj plynára a elektrikára. Ďalej budete potrebovať navštíviť stavebný úrad, aby vám vydal povolenie o prerábanie bytu a jeho priečok.

A tip pre panelové byty: Ak nechcete sadrokartónové priečky z kuchynskej strany spevňovať, túto jednu stenu nechajte pokojne vymurovať. Na murovanú stenu (či už s klasických tehál, alebo pórobetónu) môžete bez obáv zavesiť hocako ťažkú kuchynskú linku a umiestnenie skriniek preto nemusíte riešiť dopredu. Zvyšné steny nechajte spraviť zo sadrokartónu.

Nech sa rozhodnete akokoľvek, vymeniť bytové jadro sa naozaj oplatí. Okrem toho, že zostane praktickejšie a krajšie, zníži aj riziká niektorých alergií či ochorení.

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu