Aké lustre sa kam hodia?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
16. 02. 2021
Lustre sú taká obyčajná vec. Aspoň zdanlivo. No v skutočnosti je správny výber tohto svietidla dosť dôležitý a pomerne zložitý. Napríklad pokiaľ ide o rozmery.

Viete vybrať ten správny rozmer?

No schválne, aké by ste zvolili rozmery? Vidíte, nie je to až také ľahké. Najlepšie bude, ak si to budeme demonštrovať na konkrétnych príkladoch.   

Ak má vaša izba rozmery 3,5 krát 4,5 metra, mali by ste mať približne 70 centimetrov široký luster. Ak je však vaša izba príliš stiesnená, napríklad nábytkom, v tomto prípade by ste si mali vybrať menší luster. No platí to aj naopak: ak je miestnosť vzdušná a otvorená, pokojne vyberte väčší rozmer svietidla. 

Zapamätajte si aj jedno pravidlo, ktoré vám pri výbere lustra bude veľmi nápomocné: čím vyšší strop máte, tým vyzerá váš zavesený luster menšie. Môžete to vyriešiť aj tak, že v prípade vyššieho stropu k lustru zakúpite dlhšiu závesnú reťaz. Pokiaľ ide o miestnosť s nižším stropom, mali by ste mať takúto reťaz kratšiu, aby ste pod ním vôbec mohli prejsť. No hlavne preto, aby miestnosť a celé jej zariadenie pôsobilo elegantne a esteticky.

V akej výške má byť luster?

To môže predstavovať skutočný problém. Podľa interiérových Dizajnéri totiž nie je nič horšie ako zavesiť taký krištáľový luster príliš vysoko. Luster by však mal byť zavesený minimálne vo výške 190 - 220 centimetrov a to tak, aby neprekážal ľuďom vyššieho vzrastu v nerušenom pohybe po miestnosti. 

Aj pre tento prípad existuje menší „trik“: pomôže vám výška dverí v miestnosti - totiž ten, kto prejde dverami, prejde aj pod zaveseným lustrom. K výške lustra je samozrejme potrebné pripočítať takisto aj dĺžku závesnej reťaze.

Luster v obývačke a spálni

Ako sme už spomínali, vo väčšine miestností by mal byť váš luster zavesený vo výške 190 - 220 centimetrov od podlahy. K tomu je možno ešte vhodné napísať, koľko ramien by taký vhodný luster mal mať. Keď si vezmeme také malé izby, tak pre ne sa hodia najviac šesť- až osemramenné lustre.

Pokiaľ ide o žiarovky, najideálnejšie sú 40 wattové. Tie žiarovky úplne stačia na to, aby krištáľový luster krásne rozsvietili a s ním aj celú miestnosť. No ak sa rozhodnete pre dvanásťramenný luster, použite radšej 25 wattové žiarovky, pretože tie budú naozaj kapacitne stačiť.

Nie je tiež od veci, najmä ak máte radi využívanie rôznych stupňov intenzity osvetlenia v miestnosti, používať regulátor na tlmenie svetla a atmosféra v izbe bude dokonalá.

Pre Senior Portal napisala
Michaela Durcova


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu