Dovolenka bez cestovky

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
30. 06. 2020
Cestovať na dovolenku s cestovnou kanceláriou má veľa výhod. Kúpite si zájazd a viete, čo od dovolenky môžete očakávať, čo máte v cene a v prípade akýchkoľvek problémov máte prideleného delegáta, ktorý vám ich pomôže vyriešiť. Ak si však chcete naplánovať vlastný program, môže to byť pri takejto dovolenke problém. Chcete sa zdržať na jednom mieste len krátko, a potom sa pohnúť ďalej? Nenašli ste nikde zájazd, ktorý ponúka výlety do miest, ktoré vás zaujímajú? Zabudnite na cestovné kancelárie a skúste cestovať na vlastnú päsť.

Čo všetko treba zistiť pred cestou?

Dovolenka je plne vo vašej réžii. Treba naplánovať dopravu, ubytovanie, zoznam miest a atrakcií, ktoré chcete navštíviť, komerčne sa pripoistiť, zistiť, aké zákony platia v danej krajine a na čo si dať pozor.

Doprava

Plánujte ísť letecky? Zistite si všetky dostupné lety a vyberte si ten, ktorý vám najviac vyhovuje. Letenky sú lacnejšie, ak ich neobjednávate na poslednú chvíľu. Ak nejdete veľmi ďaleko, alebo plánujte niekoľko zastávok, môžete to skúsiť po železnici. Cesta vlakom je pohodlná a železnice ponúkajú zľavnené spiatočné lístky do vybraných destinácií. Cesta autobusom nie je vhodná na dlhé trasy. Hoci má autobus prestávky, ak ním idete ďaleko, tak prídete unavený a „polámaný“. Navyše vám to zaberie veľa času. Môžete skúsiť cestu autom, ktorá je pohodlnejšia ako cesta autobusom, sami si riadite prestávky a viete, koľko batožiny sa vám zmestí do kufra. Zaobstarajte si dobrú automapu, naštudujte si maximálne povolené rýchlosti jednotlivých krajín, zistite si, ako to je s diaľničnými známkami a hraničnými prechodmi, natankujte plnú nádrž a môžete vyraziť.

Ubytovanie

Na internete si nájdite stránku, na ktorej si vyhľadáte vhodné ubytovanie. Zadajte, či chcete byť ubytovaní v hotely alebo vám stačí lacnejšia ubytovňa prípade nejaké privátne byty, uveďte počet nocí a osôb a vyberte si z ponuky. Vyskočí vám niekoľko miest, ktoré spĺňajú vaše požiadavky. Ako si vybrať to najlepšie? Prečítajte si referencie od ľudí, ktorí tam už boli. Väčšinou sú vedľa ponuky, ktorú si prezeráte, alebo sa nachádzajú pod ňou. Preklikajte sa priamo na stránku daného ubytovacieho zariadenia, pozrite si fotky a služby, ktoré ponúka. Dôležitá je aj jeho poloha. Zistite si, čo sa nachádza v okolí a či to odtiaľ nebudete mať ďaleko k tomu, čo chcete na dovolenke vidieť a zažiť.

Atrakcie

Či už chcete navštíviť pamiatky, múzeá, galérie, modernú architektúru, aquaparky alebo iné atrakcie, zistite si o nich čo najviac ešte pred cestou. Na internete si pozrite, ako sa k nim dostať a čo všetko si na danom mieste môžete pozrieť. Dôležité sú tiež otváracie hodiny a vstupné. Urobte si zoznam a podľa miesta ubytovania naplánujte návštevy jednotlivých atrakcií tak, aby ste nechodili v priebehu jedného dňa z jedného miesta na druhé a nezabili tak veľa času presunom.

Spoznajte krajinu ešte pred cestou

Pred cestou do cudziny si naštudujte jej zvyklosti, niektoré zákony a pravidlá (zvlášť pravidlá cestnej premávky). Zistite si, ako je to so zdravotnou starostlivosťou, v prípade, že by ste museli vyhľadať pomoc lekára a nezabudnite ani na číslo na náš konzulát.

Pre Senior Portál napísala
Veronika Pružinská

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu