Zdravý spánok- ako si vybrať správny matrac

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
14. 10. 2020
Po náročnom dni sa mnohí tešia, keď si budú môcť oddýchnuť. Ľahnúť si do postele a dopriať si spokojný spánok. Spánok je síce u každej osoby individuálny vedci sa však zhodujú v názore, že optimálne dĺžka spánku dospelého človeka by mala byť osem hodín.

 Nie je veľmi šokujúce tvrdenie, že až tretinu svojho života prespíme. K tomu aby sa naše telo dokázalo zregenerovať je potrebné vybrať si správny matrac. Pri voľbe matraca treba zohľadniť niekoľko kritérií. Rozhodujúca je vaša výška a váha, matrac by mal byť minimálne o desať centimetrov väčší ako je vaša výška.

Ak sa vás predávajúci bude pýtať na váš index telesnej hmotnosti, nebojte sa, je to len za účelom ponúknuť vám správny variant matraca. Smerodajná je aj poloha, ktorú preferujete pri spánku. Na to aby si vaše telo dokonale oddýchlo mu musí matrac ponúknuť komfort. Zachovať vašu chrbticu a ostatné časti tela v prirodzenom tvare. Iba v tom prípade doprajete svojmu organizmu regeneráciu. Počas spánku sa človek otočí v priemere 40 až 60 krát, správny matrac musí dopriať komfort aj pri otáčaní sa.

Matrac sa musí prispôsobiť každej polohe chrbtice a nie naopak. K pohodliu prispieva správna tvrdosť, príliš mäkký matrac spôsobuje, že sa do neho zabárame, naopak neprimerane tvrdý nedopraje chrbtici a platničkám dostatočný oddych. Núti ich k silnému tlaku, a tak sú neustále aktívne.

Každým dňom pribúdajú pacienti, ktorých  trápia bolesti chrbtice. Už dávno nie sa tieto problémy neprejavujú  len u starších ľudí, bojuje s nimi aj mladá generáciu. príčin je niekoľko, no jednou z hlavných je aj spánok na nevhodnom matraci.Nehovoriac o skolióze, ktorá trápi veľkú časť populácie.

Ľudia so sedavým zamestnaním, či pracujúci fyzicky náročnejšie by nemali podceňovať význam  kvalitného spánku. K zdravotným problém pribúdajú aj alergie, jedným z hlavných dôvodov je výskyt roztočov, a práve matrace sú vďačným domovom pre nežiaduce roztoče. Preto treba pri výbere matraca obzvlášť zbystriť pozornosť a brať do úvahy jeho materiál.

Nepríjemný prax z ovzdušia zhoršuje kvalitu spánku, uprednostnením matracov, ktoré nepriťahujú prach sa vám bude spať lepšie. Na trhu je množstvo výrobcov, ktorí sa snažia presvedčiť vás o kvalite svojich matracov. Vybrať si zo spletitosti ponúk nie je najjednoduchšie, najlepšie je staviť na overenú kvalitu a vybrať si výrobcu s dlhoročnou tradíciou. Nikdy však nie takých, ktorí ponúkajú iba jeden druh matracov. V tom prípade by ich obchodnícke rady nemuseli byť objektívne. V snahe predať vlastný produkt vyzdvihnú iba prednosti práve toho, ktorý sami ponúkajú.

Pozor na lacné matrace z extra výhodných letákov, s klesajúcou cenou klesá priamo úmerna aj kvalita. Zainvestovať do matraca sa vypláca, veď zdravý spánok je neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Myslieť ekonomicky v tejto oblasti sa nevypláca, zdravie muí byť na prvom mieste. Okrem matraca je dôležité zvoliť aj správny ortopedický vankúš. Potom budeť spať spokojne ako medveď v zimnej sezóne.

Mnohí ľudia majú nasadené vysoké pracovné tempo, v návale pracovných povinností si v tom lepšom prípade doprajú štyri hodiny spánku. Štedrejší k svojmu spánku nie sú v krušných časoch ani študenti. Skúšky a povinnosti odložené na poslednú chvíľu sú prioritnejšie ako odpočinok. Odborníci však varujú prebdeté noci sa neskôr podpíšu pod váš zdravotný stav. Preto je racionálnejšie byť dobrým pánom svojho času a nezabúdať, že náš organizmus nie je systém ktorý by mohol fičať nonstop.

Pre Senior Portál napísala
Viera Pastorková

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

dubik21 | 28. 03. 2013, 17:19

Prosím o vyplnění dotazníku k mé bakalářské práci na téma "Volný čas a cestování seniorů". Pokud je Vám 60 let a více, moc byste mi pomohli jeho vyplněním. http://volny-cas-a-cestovani-senior.vyplnto.cz/

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu