Zatepľovanie - úspora vašich peňazí

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
24. 12. 2020
Hlavným dôvodom pre zatepľovanie je zníženie spotreby tepla na vykurovanie. Zatepľovanie však okrem aspektu ekonomického súvisí aj s inými hľadiskami, napr. s hygienickým alebo estetickým.

Úniky tepla predstavujú 25 až 35% celkových strát pri rodinných domoch, pri bytových je to až 40%. Zníženie tepelných strát je možné realizovať jedine cestou zvýšenia tepelného odporu konštrukcie dodatočnou tepelnou ochranou. Zateplením možno ušetriť až 50 % tepla na vykurovanie budovy. Z ekonomického hľadiska je preto zatepľovanie výhodnou investíciou.

Jedným z podstatných dôvodov prečo je potrebné zmeniť tepelnotechnické vlastnosti stavebných konštrukcii zateplením, je zlepšenie hygienických a zdravotných podmienok v interiéri budovy. Na studenom povrchu stien dochádza v mnohých prípadoch k poklesu povrchovej teploty, čím sa vytvárajú ideálne podmienky pre vznik a rast rôznych húb a plesní. Zateplením sa zyšuje povrchová teplota stien v miestnosti a odstraňuje sa tak jedna zo základných podmienok výskytu spomínaných mikroorganizmov. Zateplený dom navyše zabezpečuje užívateľovi lepšiu tepelnú pohodu a ustálenejšiu vnútornú klímu počas celého roka.

Ak zoberieme do úvahy aj estetický aspekt zatepľovania, tak výrazne prispieva ku kráse mesta. Z fádnych šedých panelových domov je tak možné vyčariť veselé a živé stavby a  sídliska premeniť na architektonicky zaujímavé celky.

Čo je vlastne zatepľovanie?

Zatepľovanie je súbor technických opatrení umožňujúcich zabudovanie prídavných  vrstiev stavebnej konštrukcie spravidla na jej vonkajšej strane, ktorých nezameniteľnou súčasťou je  tepelnoizolačná vrstva. Tepelnoizolačná vrstva znamená časť  kontaktného a odvetraného zatepľovacieho systému vytvorená z tepelnoizolačného materiálu, ktorá spolu s podkladovou konštrukciou zabezpečuje dosiahnutie požadovaného tepelného odporu zatepleného obvodového plášťa.

 Aké sú najčastejšie chyby pri zatepľovaní a ako sa im vyhnúť

Chyby pri zatepľovaní vychádzajú hlavne:

  • z nedostatočnej prípravy (nekvalitne spracovanej projektovej dokumentácie  alebo jej úplnej absencie),
  • nekvalitnej práce zhotoviteľa a zo snahy zlacňovať realizáciu či už vplyvom kombinácie vrstiev vytváraním z materiálov iného systému,
  • alebo vynechaním, napr. rôznych profilov a tmelov.

Predchádzať im možno asi jediným spôsobom - rešpektovaním odborníkov aj keď nie sú práve najlacnejší, ale vykonajú zodpovednú prácu; týka sa to projektantov, zhotoviteľov, ale aj technického dozoru. Životnosť zatepľovania je 30 rokov, zatepľovacie systémy by mali vydržať min. 25 rokov.

Pre Senior Portál napsala
 Lucia Benková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu