Záhradný nábytok

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
10. 03. 2021
Záhradný nábytok prináša život do vašej záhrady, poskytuje príjemné miesto na relaxáciu a preto by mal byť v prvom rade pohodlný a kvalitný. Okrem toho by mal ladiť so záhradnou dekoráciou, pôsobiť vkusne a spĺňať účel, pre ktorý bol vybraný.

Ten, kto sa rozhodne pre drevený nábytok, by mal aj ostatné záhradné doplnky ladiť do prírodných materiálov. Nábytok môžeme kombinovať s rôznymi drevenými  ozdobami, sochami, imitáciami studne, drevenými vozíkmi, kolesami, obkladovými materiálmi a záhradnými doplnkami z prírodného alebo umelého kameňa.

Obľúbenými sú rôzne typy exotického dreva, ako teak, akácia, Mahagón Sumatra, Bangkirai ale aj borovica, bambus či prírodný ratan. Jestvuje však aj záhradný nábytok z nedrevených materiálov, napríklad z umelého ratanu alebo kovu.

Záhradný nábytok  z materiálu teak je vhodný pre každú terasu. Teakové drevo obsahuje prírodné oleje, drevo je tvrdé, stredne ťažké, mimoriadne odolné a dokáže slúžiť aj celoživotne. Je odolné voči dažďu, snehu, mrazu, slnku, ale aj plesniam bez toho, aby sme ho museli natierať špeciálnymi nátermi. 

Na dotyk pôsobí jemne akoby bolo práve navoskované, býva jednoliate, takmer bez sukov. Na ošetrenie a uchovanie jeho pôvodnej farby sa odporúča používať teakový olej. Potom už len stačí vystlať lavice a stoličky mäkkými poduškami a pohodlne sa usadiť.

 Akácia je tvrdý typ dreviny vhodný na výrobu drevených stolov, stoličiek, jedálenských setov do záhrad, pre zimné záhrady, terasy a balkóny.  Je to exotická drevina pochádzajúca z východnej Ázie a Južnej Ameriky. Svojou jemnou plamennou štruktúrou a olivovo-šedými odtieňmi pôsobí veľmi atraktívne a moderne. 

Vyznačuje sa vysokou odolnosťou voči starnutiu a trvácnosťou. Nie je však vhodné nechávať tento typ dreviny počas zimy vonku, ako je to pri teakovom dreve. Pri zmenách vlhkosti a teploty môže dochádzať k drobným tvarovým zmenám, prasklinkám a k zmene farby. Správnou údržbou s použitým ochranných náterov sa môžeme do istej miery týmto neželaným defektom vyhnúť.

 Nábytok vyrobený z dreva durian je obľúbený pre svoj dekoratívny vzhľad, dobrú trvanlivosť a opracovateľnosť. Absorbuje vlhkosť alebo vysychá v priebehu roku podľa meniacich sa klimatických podmienok. Drevo je nutné čistiť jemným mydlovým čističom alebo prípravkami na záhradný nábytok. Počas zimy po vyčistený je nutné nechať ho dôkladne vyschnúť, uložiť v krytých nevykurovaných priestoroch a prikryť plachtou. Nesmieme tiež zabudnúť na pravidelné natierania.

Medzi obľúbené drevo pre záhradný nábytok patrí aj švédska borovica, ktorá je odolnejšia ako naša stredoeurópska. Pochádza z oblasti polárneho kruhu, kde v drsných podmienkach pomaly rastie a tým je drevo kvalitné, tvrdšie, pevnejšie a odolnejšie voči poveternostným podmienkam. 

 Umelý ratan sa stáva tiež čoraz viac obľúbenejšou súčasťou našich domácnosti a záhrad. Je veľmi podobný prírodnému ratanu, ale vďaka umelohmotnému vláknu, z ktorého je vyrobený, je trvácnejší a odolnejší voči vplyvom počasia. Mnohé ratanové materiály znášajú aj vysoké teplotné rozdiely, materiál je stálofarebný, má antistatické vlastnosti, trvácny, pevný, pohodlný, módny a na údržbu ho stačí  umývať iba mokrou handrou. Žiadané sú ratanové kombinácie s hliníkom, s exotickým drevom, plastom alebo syntetickými výpletmi. Z ratanového nábytku sa najčastejšie vyrábajú lehátka, kreslá, stoličky.

 Pre svoj moderný dizajn, stálosť a jednoduchú údržbu sú obľúbené aj kovové nábytky. Tu je dôležité dávať pozor na konštrukciu a povrchovú úpravu, aby bolo minimalizované riziko hrdze. Vhodná býva zinková úprava kovu a nastriekanie povrchu polyesterovými práškovými farbami, ktoré chránia aj proti UV filtrom. Tie sa následne vypaľujú v peci. Kovový nábytok ponúka väčšiu flexibilitu v polohovateľnosti lehátok, kresiel a nemusíme pri ňom riešiť škodcov a poveternostné vplyvy.

Po výbere vášho záhradného nábytku už stačí len pohodlne si sadnúť a spolu s rodinou relaxovať počas teplých letných večerov.

Pre Senior Portál napísala
Michaela Ďurčová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu