Záhrada na streche

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
12. 12. 2020
Mnohí tie zábery poznajú s rôznych zahraničných filmov – romantická scéna zapadajúceho slnka a pár stojaci na streche, okolo nich malé stromčeky, kvety, kríčky... Strešné záhrady majú naozaj svoje veľké čaro. Vyžadujú si však aj dostatočnú údržbu a nie každá strecha je pre ne vhodná.

Strechy a záhrady

Záhrada na streche je veľmi obľúbená najmä vo veľkomestách, kde si takto domáci ukorisťujú aspoň kúsok prírody a utiekajú sa k nej ako k oddychu. Založenie a starosť o strešnú záhradu pri tom zas až takým oddychom nie je, aj keď nie je ani prehnane náročná. Strešné záhrady sú najvhodnejšie na ploché strechy novostavieb, pri starších budovách je veľmi dôležitý ich technický stav. Takáto záhrada totižto nie je najľahšou záležitosťou – na strechu môže v niektorých miestach pôsobiť váhou až 400kg na 1m2 aj viac! K technickému stavu strechy vhodnej na založenie strešnej záhrady takisto platí aj jej kvalita – ak je strecha len nepatrne naštrbená, môže hroziť, že najmä korene drevnatých rastlín a malých stromčekov prerastú cez ochranné vrstvy a začnú poškodzovať celé murivo a statiku budovy.

Typy strešných záhrad

Ak uvažujete, že si na svojej streche necháte vyrásť strešnú záhradu, rozhodne to zverte do rúk odborníkov. Tí správne uložia všetkých 10 vrstiev vrátane substrátu, na ktorom budú rastlinky rásť. Už pred začatím budovania záhradky preto treba mať ujasnené, ako má vyzerať a aké rastliny kde budú rásť. Záleží aj na svetových stranách aby bolo možné rastlinky, ktorým vyhovuje viac slnečné a teplé počasie zasadiť na to správne miesto a naopak. Taktiež sa rozhodnite, ktorú z dvoch druhov záhrad chcete mať:

Extenzívne strešné záhrady: Sú to záhrady, na ktoré sa veľmi nevstupuje. Uložia sa všetky potrebné vrstvy, stačí však len 10-15 cm vrstva substrátu. Na takejto záhrade sa pestujú predovšetkým suchomilné odolné rastliny nižšieho vzrastu, prevažne tučnolisté, rôzne sukulenty a trávy. Väčšina rastlín tohto typu má množstvo odrôd a tak je možné docieliť pestrofarebnú súvislú pokrývku strechy bez väčšej námahy, pretože ich úlomky stačí porozhadzovať na substrát a zaliať. Sami sa po krátkom čase zakorenia a začnú rozrastať. Výhodou extenzívnych záhrad je, že väčšinou im netreba žiadne iné zavlažovanie. Rastliny na nej rastúce sú veľmi odolné a postačí im množstvo vlahy z bežných dažďov. Taktiež nepotrebujú príliš prehnojenú pôdu, sú zvyknuté na extrémy.

Intenzívne strešné záhrady: Sú podstatne náročnejšie na údržbu, ako extenzívne, takže už pri ich budovaní treba rátať so spevnenými plochami, po ktorých bude možné prechádzať a ktoré zabezpečia prístup k úprave rastlín. Sú to vlastne chodníčky pre ľudí. Zároveň je však možné na spevnené plochy umiestniť aj záhradný nábytok a tak sú tieto typy záhrad príjemným miestom na rekreáciu. Pestujú sa na ných rôzne typy rastlín, letničiek a dvojročničiek, ale aj drevín a tráv. Preto si vyžadujú omnoho hrubšiu vrstvu substrátu, až okolo 30 cm aj viac. Záhradu treba pravidelne zavlažovať, na mnohé sa preto priamo montujú zavlažovacie systémy. Rastlinky tejto záhrady treba aj pravidelne prihnojovať a frekvenciu zalievania meniť podľa počasia. Aj keď sa na nich pestujú rôzne typy rastlín, ovocné stromčeky sú nevhodné. Možno však pestovať bazalku, petržlen či rozmarín a iné druhy byliniek a to nie len pre úžitok, ale najmä pre okrasu.

Výhody a nevýhody

Medzi nevýhodu strešnej záhrady patrí možnosť prerastenia koreňov niektorých rastlín a ich možného poškodenia fasády a muriva domu, avšak majú aj mnoho nesporných výhod. Okrem estetickej a oddychovej funkcie sú totižto dobrými izolantami, ktorí v zime udržiavajú teplo a v lete zas príjemný chládok v miestnostiach pod nimi. Ak je záhrada správne uložená a izolovaná, zabráni pretekaniu vody pri silných dažďoch. Okolo strešných záhrad sa odporúča spraviť múrik, alebo plot, aby sa zabránilo prerastaniu rastlín na kraj budovy.

A najväčšou výhodou strešnej záhrady je bezpochyby ten kúsok prírody, ktorý do vášho domova vnesú.

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu