Záhrada a popínavé rastliny

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
28. 12. 2020
Uchvátili vás domy s fasádami zarastenými brečtanom, alebo ploty plné krásneho na jeseň farebného viniča? A čo takto celé klenby ruží, vodopád kvetov z balkónov, či skrášlený zarastený altánok? Popínavé rastliny v záhrade, ale aj na dome majú svoje miesto, vyvolávajú romantickú náladu a mnohé aj príjemnú vôňu.

Samopopínavé rastliny

Už ako napovedá ich pomenovanie, ide o rastlinky, ktoré nemusíte nijako podopierať a ťahajú sa tak povediac samé od seba tým správnym smerom - hore. Samozrejme, to závisí od toho, ako a kam ich zasadíte. Vysádzajú sa napríklad k plotom či k múru domu, na ktorom chcete mať hustý popínavý porast. Netreba im podpery ani stĺpiky, o ktoré by sa upínali. Prirodzene sa vďaka svojim úchytným korienkom ťahajú smerom hore po hocakom povrchu, či už je to múr, stena, alebo kôra stromu. Veľmi dobre a rýchlo sa rozrastajú, nie sú veľmi náročne na pestovanie, stačí ich aspoň raz do týždňa výdatne poliať. Medzi takéto samopopínavé rastliny patria najmä známy brečtan a jeho rôzne druhy, viniče, bršlen, alebo popínavé hortenzie. Na jar sa začnú rozrastať a zazelenejú, na jeseň hýria rôznymi farbami a na zimu najmä vinič opadne. Jeho cyklus rastu sa však na jar opäť naštartuje a takpovediac bude pokračovať tam, kde prestal a popínať sa ďalej a vyššie.

Tie, na ktoré treba podpery

Ak chcete rastliny s kontrolovaným rastom, aby ste si vytvorili celé klenby kvetov napríklad pri vchode do záhrady, zvoľte popínavé rastliny, ktoré potrebujú pre svoj rast do výšky podpery. Ak by ich nemali, plazili by sa po zemi, čo sa pri vhodnej úprave záhrady dá taktiež krásne využiť. Koberce kvetov a listov môžu prirodzene pomocou podpier prejsť do rastu vo výške a vytvoriť klenbu. Takéto záhrady pôsobia priam rozprávkovo. Mnohokrát využívajú rastliny s veľkými kvetmi pre krajší efekt. Podpery by mali byť členité, mriežkové, aby sa úponkovité rastliny mali o čo ovíňať. Najrozšírenejšou popínavkou v záhradách je rastlinka rodu clematis a jej rôzne druhy. Vyznačuje sa veľkými farebnými kvetmi, príjemnou vôňou a hlavne nenáročným pestovaním.

Ďalším veľkým obľúbencom sú, samozrejme, popínavé druhy ruží. Najčastejšie z nich ľudia tvoria klenby pri bráne alebo nad chodníkmi na pergolách. Starostlivosť o ne si však vyžaduje väčšiu pozornosť, brániť ich škodcom a pravidelne zalievať a prihnojovať. Taktiež potrvá nejaký ten rok, kým vyrastú do krásy.

Aby prežili zimu

Ak aj v zime chcete mať na záhrade vždyzelenú popínavku, napríklad na plote či dome, vyberte si niektoré z mrazu odolných zimolezov. Na pestovanie sú taktiež veľmi nenáročné, stačí ich umiestniť na želané stanovisko. Pri plote sa budú ťahať naň, pri podperách sa zas vyštverajú po nich, ak na okolí nebudú mať nič, ich úponky sa budú plaziť po zemi. Okrem toho, že si držia listy celý rok, v letných mesiacoch majú mnohé z nich krásne farebné voňavé kvety. Medzi najznámejší zimolez patrí určite zimolez obyčajný, ľudovo známi aj ako „ruža z Jericha“.

Stanovisko rastlinkám vyberte podľa ich druhu. Tie, ktoré si vyžadujú viac svetla, treba vysadiť na južnú stranu, ktorým zas vyhovuje chladnejší vzduch a tieň na severnú. Pri sadzbe je potrebné zapustiť ich do zeme aspoň pol metra a poriadne poliať. Ak chcete, aby obrástli plot či múr domu, treba ich zasadiť k nim, ale nie tesne pod neho. Ak nebudú mať od domu či plota odstup aspoň pol metra, môže sa za nimi zbierať prílišné teplo, ktoré by ich mohlo poškodiť.

Popínavé rastliny rýchlo a ľahko zakryjú a skrášlia starší plot či múr bez väčších nákladov. Navyše pôsobia veľmi príjemne a v každom očnom období hrajú inými farbami.

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu