Z povale útulné podkrovie

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
21. 10. 2020
Podkrovné priestory majú mnoho špecifických vlastností. No najdôležitejšie z nich sú podkrovný komfort a romantiky bývania. Najmä v starších rodinných domoch bývala povala zväčša využívaná na skladovanie sezónnych alebo nevyužívaných starých vecí. No väčšina priestoru bola aj tak stále nevyužitá.

Čo teda s ňou? Odpoveď je jednoduchá – prerobte ju na obývateľné podkrovie. Váš dom tak získa ďalší skvelý priestor, ktorý budete môcť využiť naozaj všestranne. V podkroví totiž môžete mať ďalšie izby, ktoré bezpochyby využijete, ďalšiu kúpeľňu, toaletu, pracovňu, jednoducho všetko, po čom vaše srdce zatúži.

Atraktívny priestor

Doba „strašidelných“ povál, ktoré sa pri stavbe domu brali iba ako nutný, no zbytočný priestor,  je už naozaj preč. Dnes sa naopak táto časť stavby považuje za nesmierne atraktívny priestor, čoho dôkazom sú aj ceny podkrovných bytov či apartmánov. Bývanie v podkroví je v súčasnosti synonymom luxusu a romantiky. Mnoho dizajnérov sa týmto priestorom zaoberá a nedá naňho dopustiť. Podkrovie je skrátka „IN“.

Všetko vďaka technológiám

Možno sme našim predkom na začiatku článku trochu krivdili, keď sme písali o nevyužitom podkroví. Je totiž pravda, že ešte pred nejakým časom by sa v podkroví príliš bývať nedalo. V lete tam bývalo strašne teplo a takmer sa tam nedalo dýchať a v zime tam bolo zasa príliš chladno.

Dnes je však situácia iná. Tepelné a izolačné technológie v posledných rokoch nesmierne pokročili a tak bývanie v podkroví je dnes už naozaj príjemná záležitosť. Ani nedostatok svetla už nie je problém – vyrieši ho inštalácia strešných okien.

Pre pokoj v dome

Podkrovný priestor je určený práve na to, aby ste si v ňom mohli užívať ničím a nikým nerušený pokoj a komfort, je to skrátka taká tichá zóna domu. Preto je vhodné v týchto priestoroch umiestniť spálňu, kúpeľňu alebo pracovňu, pretože máte záruku, že tu nájdete svoj vysnívaný oddych.

No je to takisto ideálne prostredie aj pre vybudovanie ateliéru, pretože by ste tu mohli nájsť potrebný pokoj a inšpiráciu pre svoju tvorbu, nech už je to čokoľvek. No pri výbere miestností pre podkrovie by ste nemali zabudnúť na to, aby ste v závislosti na tomto výbere zvolili aj vhodnú výmeru osvetľovacej plochy. Tá by však mala byť najmenej desať percent celkovej plochy podkrovia.

Na záver ešte jedna malá rada  – nikdy nezabudnite v podkroví zavrieť okná, aby vám v prípade dažďa nenapršalo dovnútra.

Pre Senior Portál napísala
Michaela Ďurcová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu