Vintage! Ako naň v dome?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
19. 12. 2020
Určite ste už o ňom počuli. Očaril tisíce ľudí. Väčšinou romantických duší, ktoré fascinuje minulosť, starožitnosť, história. Toto všetko sa prostredníctvom vintage dá preniesť do vášho príbytku. Chcete, aby váš dom dýchal nostalgiou? Chcete sa vrátiť späť do prvej polovice dvadsiateho storočia a pripomenúť si ju vo svojom dome? Uprednostňujete pri bytovom zariadení útulnosť, bezpečie a nepotrebujete sa riadiť každým novým módnym trendom? Zoznámte sa, prosím, s vintage- možno je vhodný práve pre vás.

O ČO IDE?

Jedná sa o štýl, ktorý pohltil nielen bytové zariadenie, ale i módu obliekania, či doplnkov. Základom je, aby čokoľvek vintage vyzeralo jedinečne, originálne a neopakovateľne- preto nesie  názov, ktorý sa pôvodne používal na označovanie výberovej kvality hrozna. Na to, aby ste si dom zariadili v tomto štýle, nemôžete ísť zhurta. Nedá sa to stihnúť za pár dní, ako výber nového nábytku z katalógu. Budete musieť hľadať kúsky, ktoré vás očaria- staré skrine, obrazy, rámy, svietniky, vankúše, látky. Je jedno, kde ich budete hľadať, či v starožitníctve, alebo u vlastných babičiek. Podstatné je, aby ste sa na každý jeden starodávny kus nábytku, či doplnku pozerali ako na niečo neopakovateľné, čo už nikto iný nebude mať. Nebojte sa zužitkovať čokoľvek.

NA ČO SA ZAMERAJTE

Najskôr sa budete musieť rozhodnúť, či chcete mať vo vintage celý dom, alebo len pár izieb. Predsa len, ak je váš partner zameraný na moderné veci, pravdepodobne nebude nadšený starinami vo vašom dome. Môžete si preto izby pekne podeliť. Nikto však nevraví, že vintage sa nedá kombinovať s modernými kúskami. Isteže sa dá, len si vyžaduje veľký cit, aby bola zachovaná harmónia medzi štýlmi a vzájomne sa nerušili.

Základom pre vintage bude podlaha- zvoľte staro vyzerajúce parkety, obkladačky, či hrubý vzorovaný koberec. Z farieb uprednostnite hnedú, slabohnedú, maslovú, béžovú, prípadne bielu. Steny by sa mali niesť v rovnakých farbách, vyhnite sa agresívnym a výrazným pastelovým farbám, prípadne ich tlmte. Aj farby musia vyzerať staro- vyšúchane, jemne, vyšedivelo. Na steny zvoľte tapety v tomto štýle s ornamentmi, bez nich, nič nepokazíte ani bielymi stenami, na ktorých vyniknú starodávne doplnky. Závesy môžu byť z rovnakej látky akou budú potiahnuté vaše sedačky, či vankúšiky na nich. Závesy by mali byť tiež hrubšie, útulne pôsobiace, previazané napríklad hrubým hnedým, či bielym povrazom. Na parapetách okien sa môžete naozaj vyšantiť. Musia ich zdobiť kvety, kvetináče nesmú byť rovnaké- pamätajte, že všetko je originál.

Ideálne je na ne zdobenie vytvorené servítkovaním, či popraskané motívy. Pokojne na parapety naskladajte svietniky, sviečky, sošky, staré fotografie v historických rámoch- najlepšie čiernobiele, staro vyzerajúce. Ideálne je postupne, pri vintage zariaďovaní zaplniť každý voľný priestor niečím originálnym. Takto izbu zapracete nábytkom a doplnkami a bude pôsobiť nesmierne útulne. Na stenách by nemali chýbať obrazy, či fotografie, prípadne maľby z dávnych dôb, či zrkadlá.

HAND MADE NA SCÉNE

Ak radi sami vytvárate nové veci- šijete obrúsky, maľujete obrazy, vyšívate, či dekorujete čokoľvek, určite sa potešíte, že vintage vám dá priestor vlastnoručne si vyzdobiť dom. Dodržiavate pri tom predsa zásadu originálnosti. Nebojte sa pustiť do čohokoľvek- šite si vankúše, závesy, fotografujte a dopĺňajte tak svoj vintage domov.

PRE KOHO URČITE NIE JE VHODNÝ

Vzhľadom na to, že pri vintage budete mať v dome neskutočné množstvo maličkých, či väčších dekorácií, u prehnane poriadkumilovných ľudí môžu vzbudzovať dojem neporiadku. Rôzne farby doplnkov a ich nejednotnosť v tvare, môže takisto na niekoho pôsobiť rušivo. Preto pokiaľ máte radi dojem vzdušnosti a ľahkosti v dome, strohú eleganciu a doplnky považujete za chytače prachu, vintage nie je nič pre vás.

 

Pre Senior Portál napísala
Martina Halajová

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu