Viete na čo všetko sa dá použiť ozdobný papier?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
30. 11. 2020
História papiera siaha ďaleko do minulosti. Ľudia sa odpradávna snažili zlepšiť spôsoby komunikácie a zaznamenávania udalostí. Zo začiatku používali steny jaskýň, neskôr písali na voskové tabuľky, listy, bronz či hodvábne alebo hlinené tabuľky. Vynálezom papiera sa pomaly vytratili všetky predošlé spôsoby zaznamenávania udalostí.

Názov je odvodený od slova „papyrus“, ktorý používali starovekí Egypťania, Gréci a Rimania. Papyrus bol jedným z predchodcov papiera a vyrábal sa tlakom alebo mlátením. Najčastejšie bol papyrus vyrábaný z vnútornej kôry moruše papierovej, figovníka alebo datľovníka.

V roku 105 nášho letopočtu vďaka sudcovi Ts'ai Lun - ovi, vznikol papier taký, aký ho poznáme dnes. Podľa záznamov, Ts'ai Lun pomiešal kôru stromu moruše, konope z rybárskych sietí a handry s vodou, rozdrvil ich, sformoval na tenký list, odstránil vodu, nechal vysušiť a papier bol na svete.  Čínski výrobcovia postupne vyvinuli rôzne druhy papiera (iná veľkosť, natieraný a farebný papier, papier chrániaci proti poškodeniu i hmyzu). Dopyt po papieri bol čoraz väčší.

Vzostup výroby papiera v 16. a 17. storočí aj vďaka udalostiam ako boli reformácia a vynález kníhtlače viedol k vážnemu nedostatku suroviny. Zaviedli sa pravidlá riadiace obchod s handrovým materiálom. Náhradným materiálom na výrobu papiera sa dočasne stala slama, nebola však dostatočne kvalitná pre výkonné papierenské stroje, ktoré sa začali používať v roku 1825. Problém sa vyriešil objavom celulózy - ktorej základom bolo drevo – a chemickej celulózy.

Dnes má papier mnoho využití a hoci ho primárne stále používame na zaznamenávanie textu, papier sa aj v iných oblastiach života stal pre nás nenahraditeľný...

Ozdobný papier má svoju estetickú hodnotu a na trhu nájdeme nespočetné množstvo motívov na každú príležitosť. Do ozdobného papiera zvykneme baliť darčeky. Na Vianoce do papiera s vianočným motívom, pre deti s detským motívom, svadobný dar do papiera so svadobným motívom... Ale čo tak použiť ozdobný papier na „ozdobu“ niečoho iného? Nie je vám ľúto roztrhnúť pekný papier a vyhodiť ho po rozbalení darčeka? Čo keby ste prešli na balenie darov do darčekových tašiek a ozdobný papier využili inak?

Zopár našich tipov:

1. Máte málo úložného priestoru a veci poukladané v škatuliach na skriniach alebo na zemi? Esteticky to určite nepôsobí. Ale mohlo by. Stačí, ak škatuľu oblepíte ozdobným papierom a zaručujeme vám, že budete mať doma originál, aký nikto nemá.

2. Urobte si z ozdobného papiera vlastné prianie. Mnohé pohľadnice z obchodu sú síce zaujímavé, ale adresáta určite poteší, že dostal s prianím aj kúsok vás.

3. Ozdobný papier s detským motívom možno zarámovať a zavesiť v detskej izbe ako obrázok.

4. Na balenie kníh do papiera si určite spomínate. Prečo ju nezabaliť do niečoho naozaj pekného?

Nenašli ste v obchode ozdobný papier podľa vašich predstáv? Dajte si ho vyrobiť. V špecializovaných copycentrách vám vedia vytlačiť ozdobný papier podľa vami zadaných požiadaviek. Veľa šťastia pri hre s papierom.

Pre Senior Portál napísala
Veronika Pružinská


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu