Užitoční pomocníci v záhrade

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
13. 10. 2020
Práca v záhrade pre mnohých ľudí ani nie je vlastne práca, ale skôr oddych a relax. Pri nej môžu zabudnúť na svoje problémy a tešiť sa z kontaktu s prírodou. No niekedy predsa len aj v záhrade potrebujeme pomoc a na to nám veľmi dobre poslúži zopár pomocníkov.

Rotavátor a kultivátor

Rotavátor nám naozaj môže byť veľmi nápomocný v tom, že rýchlo, jednoducho a bez väčšej driny pripraví pozemok pre nasledujúcu výsadbu.

Kvalitnú prácu rotavátora veľmi ovplyvňuje vlhkosť krajiny. Nikdy nepracujeme v pôde rozmáčanej, premočenej, prípadne bezprostredne po daždi, pretože dochádza v priebehu krátkej doby k obalenie nožových hviezdic zeminou a ich činnosť je tak nulová, pretože potom stroj ide po povrchu pôdy bez možnosti dostať sa do potrebnej hĺbky. Navyše sa v mokrej pôde vytvárajú vedľajšie hrudy, ktoré neskôr len veľmi ťažko rozdrvíme.

Pomôcť nám môže aj kultivátor. Ten slúži buď na plošné obrábanie pôdy, alebo medziriadkové obrábanie, čiže takzvané plečkovanie. Stroj využijeme počas celého roka - na jar na spracovanie pôdy pred sadením rastlín, počas vegetačného obdobia i po zbere úrody na úpravu pozemku pred zimou.

Vertikulátor

V priebehu roka sa na trávniku vytvára nepriepustná vrstva zo zvyškov trávy, buriny a machu. Zabraňuje prenikaniu vody a živín do pôdy. Ušliapavaním trávnika počas jari a leta sa tiež vytláča vzduch, no a ani jedno, ani druhé trávniku práve neprospieva. Preto je toľko dôležité ho prevzdušniť. A práve na to je ideálnym pomocníkom špeciálny prístroj zvaný vertikulátor.

Nožnice či krovinorez?

Veľa ľudí má v záhrade alebo okolo domu živý plot, ktorý je nutné z času na čas zostrihať. Na to sa používajú špeciálne nožnice na živý plot alebo môžete použiť ešte krovinorez, s ktorým sa nebudete toľko namáhať. Plotové nožnice kúpite v každom záhradkárstve, ich dobrou alternatívou je elektrický strihač živých plotov a kríkov.

Krovinorez je zasa výkonný pomocník, s ktorým svoj živý plot bez väčšej námahy ostriháte, musíte s ním však vedieť dobre narábať, pretože strihanie v tomto prípade nebude až tak jemná práca ako s nožnicami.

Motorová kosa

Jedným z najúčinnejších pomocníkov, ktorých využijete pri kosení vysokej trávy, je motorová kosa. Jej najväčšou výhodou je jej mobilita. Dostanete sa s ňou aj do miest, kam sa s obyčajnou kosačkou nedostanete. Vysekávať tak môžete napríklad aj v priekopách.

Motorová kosa je ale skvelým pomocníkom aj pri celkovom udržiavaní trávnatej plochy. Môžete totiž na nej meniť násady podľa toho, akú trávu idete kosiť.

Pre Senior Portál napísala
Michaela Ďurcová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu