Umelé alebo živé kvety?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
16. 01. 2021
Domov bez kvetín je fádny a chladný. Aké si ale vybrať, je často zložitá otázka. Existuje ich mnoho druhov a typov a to nie len medzi tými živými. Umelé, alebo živé kvety? Otázka, ktorú si dnes dáva mnoho ľudí, keď si zariaďujú byt.

Čaro rezaných kvetov

Pod pojmom živých kvetov si mnohokrát predstavíme práve kvety rezané. Vo vázach síce nevydržia dlho, ale niekoľko dní rozvoniavajú celý náš domov a skrášľujú ho svojimi pestrými farbami. Ak máte záhradu, kytice živých kvetov si môžete natrhať od jari do jesene vždy, keď vám to príde na um. Ani kytice kvetov poľných nie sú o nič menej efektnejšie. Zároveň rezané kvety údajne podporujú prúdenie energie v domácnosti, nechytajú také množstvo prachu, ako kvety umelé alebo sušené a zároveň sú aromatizujúce. Nevýhodou sú možné alergie na ich peľ a pokiaľ nemáte na oknách sieťky, budú lákať aj hmyz. V zimných mesiacoch, kedy už záhrada neponúka čerstvé kvety, ale vy sa ich nechcete vzdať, musíte rátať aj s výdavkami za ich kúpu v kvetinárstve.

Medzi živými a umelými

Ak sa vám počas jari alebo v lete podarila uviazať naozaj krásna kytička a radi by ste si ju ponechali čo najdlhšie, nie je nič jednoduchšie. Kyticu zaveste dolu kvetmi v suchom a tmavom prostredí na špagátik a nechajte vysušiť. Takto vysušená kytica vydrží veľmi dlho. Nevýhodami sú ale menej jasné farby, v tom lepšom prípade žiadna vôňa. Zároveň sú sušené kvety chytačom prachu a ostávajú na nich aj stopy peľu, ktorý je vždy rovnako silným alergénom. Po čase sa zvyknú sušené kvety rozpadnúť, alebo, pokiaľ v nich nie je levanduľa, sa môžu stať pochúťkou molí. Zo sušených kvetov ale možno tvoriť rôzne ikebany a určite vám poslúžia cez zimu, kým vám nerozkvitnú na záhrade nové, čerstvé kvety.

Umelé kvety

Kedysi už na prvý pohľad bolo jasné, či je daný „kvet“ umelý, alebo nie. Naškrobená látka, z ktorej ešte trčali nitky a nie vždy presvedčivé, občas až príliš krikľavo zelené plastové listy sa mnohokrát ani nikam nehodili. Dnešné umelé kvety sú ale mnohokrát nad nerozoznanie od živých. A tak váš domov môžu krášliť nevädnúce kytice vlčieho maku, tulipánov, narcisov, ruží a mnohých iných. Sú naozaj na nerozoznanie od skutočných kvetov, či už farbou, alebo špecifickým tvarom – každý kvet vyzerá mierne inak, takže je zachovaná rôznorodosť ako v prírode. Výhodami sú, že sa nelámu, nevädnú, netreba ich polievať či strihať. Nie sú vyvolávačom alergii a keď sa zaprášia, stačí ich strčiť pod prúd vlažnej vody a nechať uschnúť. Môžete si ich zakúpiť osve, alebo ako už naaranžované. Rovnako to môžu byť celé kytice. Ak však máte radi aj príjemnú vôňu, od umelých kvetov sa jej nedočkáte. Rovnako pozerať sa niekoľko rokov na tú istú kytičku príde tiež fádne.

Výber kvetov je na každom z nás. Možno ideálnym riešením a zlatou strednou cestou sú živé kvety od jari do jesene a v zime nám tých pár mesiacov môžu príbytky skrášľovať kvety umelé.

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu