Trojrozmerný obraz- takmer ako skutočnosť

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
22. 11. 2020
Televízia od svojho vzniku prešlo dvomi zásadnými vývojovými krokmi. Najskôr prechod čierno-bieleho obrazu k farebnému priniesol pestrosť do každej obývačky. Dnes je aktuálny prechod od analógového vysielania k digitálnemu.

Televízia dnes nechýba v takmer v žiadnej domácnosti, dokonca ničím výnimočným je mať televízny prijímač v každej izbe. Farebný obraz v digitálnej kvalite sa možno o pár rokov stane zastaraným, pokrok televíznej techniky dokáže už dnes priniesť na obrazovky trojrozmerný obraz.

Audiovizuálne médium sa približuje skutočnosti, postavy aj priestor sa v 3Dkvalite črtajú reálnejšie. Náročným divákom však nepostačí televízor s 3D obrazovkou, nutnosťou sú aj špeciálne okuliare.

Tajomstvo, prečo vidíme obraz priestorov sa ukrýva v našom mozgu. V mozgu vzniká trojrozmerný vnem statického obrazu pri sledovaní dvoch plošných posunutých obrazoch rovnakej scény.

Tento objav nie je výdobytkom 21. storočia, pochádza z 30.rokoch 19. storočia. Odvtedy technické možnosti pokročili. Trojrozmerný obraz sa začal uplatňovať v kinematografii, Dnes už nemusíme ísť ani do kina, aby sme obraz videli v troch dimenziách, niektorí výrobcovia televízorov prišli na trh s 3D televíziami.

Popularita 3D začala scifi filmom Avatar z režisérskej dielne Jamesa Camerona. Krajina, ktorá bola dejiskom filmu vyzerala ako reálna. Pohľad cez 3D okuliare pomohol divákom na chvíľu zabudnúť, že sedia v kinosále a vťahoval pozýval ich priamo do dejiska.

Tento Technologický fenomén sa chce dostať do našich obývačiek, princíp trojrozmernej televízie spočíva na vytváraní rozdielností. Hĺbku obrazu vnímame oboma očami a keďže sú od seba vzdialené vzniká očný klam, oko vníma obraz akoby bol priestorový. Na obrazovke sa striedajú snímky pre pravé a pre ľavé oko. Bez 3D okuliarov by bol obraz rozmazaný a aj titulky ťažko čitateľné.

Rozprestierajúce sa scenérie, lietajúce draky, šípy, či rôzne explózie, všetko sa zdá byť nebezpečne blízko divákov.

Nadmerne sledovanie televízie a priveľa času pred monitorom neprospieva nášmu zraku. Preto príchod novej dimenzie televízor vyvoláva obavy. Ohrozené sú hlavne slabšie povahy. O rizikách a hrozbách dnes ešte nie sú definitívne zábery. Pokroky vedy a techniky vždy so sebou prinášajú nielen klady ale aj zápory, aký efekt prinesie reálnejší obraz ukáže budúcnosť.

Pre Senior Portál napísala
Veronika Pružinská


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu