Téma zrkadlá

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
06. 12. 2020
Zrkadlá sú neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti. Ak sa aj rovno nevyskytujú v kúpeľni ši veľké na stene, väčšina z nás má aspoň po ruke ich menšiu verziu, aby sa mohli hocikedy upraviť, či len tak poobzerať. Avšak zrkadlá môžu plniť aj inú funkciu, nie len ako nástroj na našu úpravu!

Zväčšovanie

Zdá sa vám váš byt, alebo izba malá a chceli by ste docieliť aspoň opticky o niečo väčší priestor? Nemusí to byť taký veľký problém, ako sa to na prvý pohľad zdá. Všetko, čo potrebujete, sú dve navzájom si kontrastné farby a aspoň jedno veľké zrkadlo, alebo súprava niekoľkých menších. Základom pre správne optické rozšírenie izby je farba – a to rovno dve. Jedna by mala byť v bledšom odtieni, nie však biela, druhá podstatne tmavšia. Dôležité je, aby farby pochádzali zo sebe si náprotivného farebného spektra, pretože vtedy k sebe ladia najlepšie. Ideálna je kombinácia bledšej „studenej“ farby s tmavšou „teplou“ farbou. Dve steny pri sebe natrite tmavšou, najlepšie tak, že na jednej sa nachádzajú dvere, prípade okno a druhá, hneď pri nej, je ničím neprerušená. Zvyšné dve steny a plafón natrite zas bledšou farbou. Ak ste si zvolili súbor zrkadiel, umiestnite ich na celú tmavú stenu približne v jej strede tak, aby tvorili jej prevažnú plochu. Ak izbu zariadite nábytkom, zrkadlá spôsobia, že sa bude zdať opticky väčšia, ako v skutočnosti je.

Rozsvecovanie

Ste spokojní s veľkosťou vašej izby, ale trápi vás, že je akási temnejšia? Prítmie v izbách spôsobuje ich poloha vzhľadom na svetové strany. Problém z nedostatkom prirodzeného svetla majú prevažne miestnosti orientované na sever. Aj v takom prípade vám môžu pomôcť zrkadlá, ak sa správne umiestnia. Pri nedostatku prirodzeného svetla je dobré mať aspoň jedno stredne veľké zrkadlo zavesené, alebo položené, oproti oknám. Cez deň tak jas slnka znásobia a aj večer bude izba o niečo svetlejšia, ako bez zrkadiel. Ak chcete ušetriť nejakú tú korunku za elektriku a mať pri tom dostatočne presvetlenú miestnosť, pohrajte sa s osvetlením lámp a rozmiestnením zrkadiel tak, aby ich svetlo odrážali ďalej do priestoru. Svetla budete mať viac než dosť aj pri menšom počte lámp, žiaroviek a tým pádom aj menšom množstve minutej elektriny.

Z mála veľa

Vhodne umiestnené zrkadlo môže taktiež vyriešiť problém dekorácii. Aspoň tých, ktoré vyznejú pekne vo väčšom množstve, ale pre ich cenu si to nemôžeme dovoliť. Umiestnenie zrkadielka za dekoráciu tak, aby ju odrážalo, nadobudne efekt, že jej je omnoho viac, ako sa zdá. Rovnako dobre vyznejú kytice pred zrkadlom, budú pôsobiť výrazne bohatším dojmom.

Alebo môžete ako dekoráciu použiť aj samotné zrkadlo. Stačí, ak z menších kúskov zrkadiel poskladáte na stene nejaký vzor, alebo si na ňu umiestnite vzorované, či maľované zrkadlá. Takéto dekorácia vám môže aj prakticky poslúžiť.

Možnosti práce so zrkadlami v domácnosti sú široké. Ak viete ako na ne, poslúžia vám naozaj veľmi dobre.

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu