Stop komárom!

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
18. 12. 2020
Teploty sa tiahnú k 30 stupňom, povieva letný vánok, niet lepšieho relaxu ako prechádzka v prírode, či leňošenie pri vode. Začína sa však nielen letná sezóna ale aj sezóna komárov.

Minulé leto po vyčíňaní vody k nám záplavová vlna priniesla  enormné množstvo komárov. Bez repelentu sa nedalo ani na krok. Tento rok vyzerá byť situácia s komármi pod kontolou, no na priek tomu nám už týchto dňoch narúšajú letnú pohodu.  Ak si aj odpustíte výlet do prírody, komárom sa nevyhnete, striehnu aj u vás doma. Nepríjemné bzučanie je otravné hlavne v noci, narúša proces zaspávanie.

Na trhu existuje veľké množstvo prípravkov, ktoré vám sľubujú pomoc v boji s komármi a iným otravným hmyzom. Na pultoch predajní nájdete pestrú paletu repelentov, repelentných krémov. Vybrať si ten správny nie je ľahká úloha. Pozornosť by ste mali venovať dĺžke účinku, ktorá sa môže pohybovať od 2 hodín vyššie. Rozdiel je aj v pôsobení repelentu na detí a dospelých, iný účinok má pri zvýšenej fyzickej aktivite a potení. Niektoré repelenty je možné aplikovať aj priamo na kožu a oblečenie.

S dobou napredujú aj prípravky a pomôcky na boj s hmyzom, ak neobľubujete chemické prípravky, môžete vyskúšať náramok. S jeho pomocou sa podľa predajcov k vám komáre nepriblížia. V domoch a bytoch sa veľkej popularite tešia elektrické vysokofrekvenčné odpudzovače hmyzu, stačí ich zasunúť so zásuvku a hmyz vás nebude otravovať. Dnes už existujú aj solárne a batériové odpudzovače.

Najjednoduchší spôsob ako zakázať komárov poletovať vo vašich domovoch je používať sieťky proti hmyzu. Okenné sieťky nepustia komárov do vášho príbytku. Pomôcť môže  aj moskytiéra, známa z tropických oblastí. Môžete ju umiestniť v izbe, pripevnite ju na strop a hmyz sa k vám nedostane.

V boji s nežiaducim hmyzom sú účinné aj vône plodín a bylín, vôňa cesnaku, cibule, mäty, rozmarínu, muškáty v oknách, vysadené paradajky v kvetináčoch pôsobia ako odpudzovače. V období väčšieho výskytu otravného hmyzu sa odporúča dodávať telu dostatočné množstvo vitamínu B.

Aj v receptoch starých mám majú miesto triky  v boji s hmyzom. Odporúčajú zavesiť list vlašského orecha do okna, alebo položiť  tanieri s nakrájanou cibuľou či makom na okno. Fajčiari obhajujú svoju závislosť a odporúčajú zapálenie cigarety. Uštipnutie nepríjemne svrbí, ubrániť sa škrabania dokážu len veľmi silné povahy.

Ak vás predsa len dotieravý komár poštípal snažte sa postihnuté miesto nedráždiť škrabaním. Pomoc pri utlmení bolestí a svrbenia ponúkajú rôzne masti a náplaste z lekárne. Klasickým liečivom je napríklad Fenistil, ak preferujete prírodnú lekáreň môžete siahnúť na tea tree oil.

Pre Senior Portál napísala
Viera Pastorková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu