Šikovné mezonetové byty

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
22. 12. 2020
Poslednou dobou sa v ponuke realitných kancelárii veľmi často ponúkajú podkrovné byty mezonetového charakteru. Znamená to, že aj keď ide o byt, má až dve podlažia obytnej plochy. Sú takéto byty vhodné pre každého? A aké sú ich výhody a nevýhody?

Rozšírené možnosti

Horizontálne usporiadanie bytu je len jedna z možností, ako využiť celkový priestor na bývanie. O niečo zaujímavejšie môže byť práve to diagonálne, kedy aj pokiaľ ide o byt, sa využíva priestor v dvoch – alebo viacerých poschodiach. Byt rozčlenený do viacerých poschodí znamená efektívnejšie rozdelenie priestoru. Striktnejšie rozdeľuje obývaciu časť od súkromnej – teda obývačku a kuchyňu od spální. Byt preto pôsobí o niečo usporiadanejšie, do súkromia vlastných izieb sa nezasahuje ani pri návštevách. Schodisko, podľa výberu, nemusí veľmi zasahovať do priestoru, prípadne môže slúžiť ako ďalšia odkladacia plocha, ak sa pod ním šikovne umiestnia police a skrinky.

Výhody a nevýhody

K nesporným výhodám patrí členenie priestoru v mezonetovom byte. Taktiež, keďže väčšinou ide o podkrovné byty, majú dostatok prirodzeného svetla. Druhé poschodie predstavuje väčšie súkromie aj čo sa susedov týka. K nevýhodám patria najmä problémy s vykurovaním, horné poschodie je v zimnom období prehriatejšie, ako spodné. Pri správnom rozložený vykurovacích telies sa tomu dá vyhnúť. Zároveň sa problémom môže stať aj vetranie, ak sú okná umiestnené viac esteticky, ako úžitkovo.

Ďalším s problémov môže byť samotné schodisko. Niekomu sa nosenie aj drobností, ako je káva či čaj, hore po schodoch môže zdať nepohodlné. Ak je schodisko príliš úzke, členovia domácnosti si budú zavadzať. Točité schodisko ušetrí najviac priestoru, zároveň je ale najnebezpečnejšie, prakticky sa na ňom nedá ponáhľať. Starým ľuďom môže prekážať, že ak niečo v byte potrebujú, treba často chodiť po schodoch. V rodinách s malými deťmi sa zas deti môžu na schodisku ľahko zraniť.

Ako sa v ňom býva

Vďaka pre nás nevšednému členeniu bytu žitie v ňom vyvoláva pocit, že bývate v dome. Horné podlažie niekedy máva aj menšiu či väčšiu terasu, čím sa zväčšuje komfort bývania a priestoru, ktorý možno využívať napríklad na relaxáciu. Ak vám nevadia schody, mezonetový byt kĺby výhody súkromia domu s úplnou vybavenosťou bývania v byte v meste. V konečnom dôsledku má byt mnoho výhod, od dostupnosti, po priestor, ktorý poskytuje. Mnohé z nich sú dokonca viac než len trojizbové, takže ak vás je v domácnosti viac, nemusíte sa o priestor báť ani v takom prípade. Dôležité je mať len dostatočne široké schodisko, aby ste si na ňom nezavadzali.

Byty sú rôzne, ak sa rozhodnete pre mezonetový, je tu ešte jedna drobná výhoda: dopyt po nich na trhu je už niekoľko rokov pomerne vysoký, takže ak po niekoľkých rokoch zistíte, že pre vás vhodný nie je, vráti sa vám ako dobrá investícia do nehnuteľností.

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu