Servítková technika

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
14. 11. 2020
Decoupage, alebo servítková technika, je spôsob dekorácie predmetov z papiera, dreva, hliny, plastu, plechu, polystyrénu, vosku, skla i textilu. Podstata tejto techniky spočíva v tom, že vystrihujeme motívy (najčastejšie zo servítok) a lepíme ich na rôzne nádoby, škatuľky, sklo a iné predmety, ktoré chceme zdobiť.

Ako na to?

V závislosti od materiálu, ktorý chcete zdobiť je nutné zaobstarať si lepidlo a lak. Budete tiež potrebovať plochý štetec, nožnice a samozrejme servítky s motívom, ktorý chcete nalepiť.

Zo servítky vystrihnite požadovaný motív a oddeľte dve spodné vrstvy. Zostane vám vrchná farebná vrstva s motívom. Zvolený predmet natrite jednou vrstvou lepidla na mieste, kde chcete motív nalepiť. Motív položte na miesto a jemnými ťahmi štetca ho prilepte. Štetec ťahajte vždy od stredu motívu k jeho okrajom. Nechajte zaschnúť a ešte raz pretrite lepidlom. Dbajte na to, aby lepidla nebolo priveľa, mohlo by servítku roztrhnúť.

Servítkovú techniku môžete použiť i na textil

Ak chcete servítkou ozdobiť látku, budete potrebovať špeciálne lepidlo na textil. Pred samotnou aplikáciou servítky je vhodné textíliu vyprať a vyžehliť, aby sa s ňou lepšie pracovalo. Miesto, kam chcete dať motív, natrite lepidlo. Priložte servítku a pritlačte ju na textil. Motív znovu pretrite lepidlom. Motív fixujte niekoľko minút zažehľovaním cez tenkú tkaninu alebo papier na pečenie na lícnej strane pri teplote určenej pre bavlnu. Predtým ako začnete so zažehľovaním, uistite sa, že textília i motív sú suché.

Krakelovanie – imitujeme popraskaný povrch

Ak chcete docieliť efekt popraskaného povrchu a dodať dekorovanému materiálu „starožitný“ nádych, pustite sa pred samotnou servítkovou technikou do krakelovania. Predmet natrite akrylovou farbou. Po zaschnutí rovnomerne naneste krakelovací lak. Čim bude vrstva laku hrubšia, tým budú hrubšie aj praskliny. Dbajte na to, aby ste lak nanášali jedným smerom na celej ploche. Keď je lak zaschnutý, môžete naniesť ďalšiu vrstvu akrylovej farby. V takomto prípade musí byť smer nanášania farby kolmo na smer nanášania laku. Je lepšie, ak je spodná akrylová farba tmavšia a vrchná svetlejšia. Vrchná vrstva farby sa pomaly trhá a vznikajú praskliny. Vrchnú farbu nanášajte tak, aby sa jednotlivé nátery neprekrývali, pretože sa stratia praskliny. Predmet nechajte dostatočne dobre preschnúť, najlepšie budete, ak sa k samotnému lepeniu servítky dostanete až na druhý deň.

Rada na záver

Ak dekorujete kvetináče, do ktorých chcete zasadiť kvety, je nutné na záver povrch dôkladne prelakovať. Predídete tým tomu, že terakota natiahne vodu a zničí náter aj dekoráciu. Vrstva farby potom na kvetináči tvorí bublinky, praská a lúpe sa.

Pre Senior Portál napísala
Veronika Pružinská


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu