Plastové verzus drevené okna

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
05. 12. 2020
Plastové contra drevené okná
Oči sú oná do duše človeka, okná sú naopak dušou domova. Jediné, čo vidíte priamo z ceste je okna vášho bytu. Vďaka oknám môžete pozorovať okolitý svet. AJ preto majú mnohí pri výbere okien dilemu.

Rozhodli ste sa vymeniť okná vo vašom byte alebo dome, no ste zmätení z množstva ponúk? V minulosti boli okná iba dreve, zložité dvojokná dali domácim gazdinám zabrať pri umývaní. Najskôr museli okná rozšrubovať a potom prišiel na rad obrad umývania a leštenia.

Pred pár rokmi vstúpili na trh plastové okná, modernejší dizajn, jednoduchšia údržba, lepšie izolačné schopnosti učarovali mnohým domácnostiam. Firmy s plastovými oknami sa veľmi rýchlo roztrúsili, v konkurenčnom boji ponúkali 5komorové za cenu trojkomorových, žalúzie zdarma alebo iné lákadlo. No neskôr prišiel nový súper- drevené eko-okná. A vtedy vznikla dilema pri výmene starých okien.

Odvtedy drevená klasika zvádza súboj s plastovým trendom. Jednotlivé firmy vychvaľujú svoju technológiu, argumentujú parametrami a vzorcami s tepelno-izolačnými a zvukovo-izolačnými vlastnosťami. Vyznať sa v obchodníckych hlavolamoch nie ej jednoduché. Preto vám ponúka niekoľko jednoduchých argumentov, ktoré vám môžu uľahčiť rozhodovanie.

Plastové okná majú v porovnaní s drevenými niekoľko výhod. Plastový rám vám ušetrí čas aj peniaze, nie sú potrebné žiadne nátery, ktoré si drevené rámy vyžadujú.

Medzi základné nároky, ktoré musia okná spĺňať patrí schopnosť tepelnej a zvukovej izolácie. A práve tepelno-izolačné vlastnosti a zvuková izolácia sú ďalším plusovým bodom pre plastové okná. Profil okien pozostáva z komôr, čím väčší počet komôr, tým lepšiu tepelnú izoláciu okná poskytujú. V porovnaní s drevenými oknami sú plastové výrazne lacnejšie. Na ich výrobu sa používa PVC, ktoré je odolné voči ohňu. Plastové okná sú ťažko zápalné, klasifikujú sa ako samohasiace.

Drevo je tradičným výrobkom, má prirodzenejší vzhľad. DO kúpy drevených eko-okien musia zákazníci zainvestovať viac ako pri kúpe plastových. Pri dobrej starostlivosti vydržia drevené okná desiatky rokov. Pri dube môže životnosť dreve dosiahnuť hypoteticky aj tristo rokov.

Potrebné je každoročne vykonať údržba lakom, alebo iným prípravkom podľa odporučení výrobcu.

Drevo sa na výrobu okien používalo už od dávna. Starodávne drevené okná síce v novom šate vyzerali celkom k svetu, ale vôbec netesnili. Na rozdiel od starších modelov dokážu dnešné drevené okná kvalitne tepelne aj zvukovo izolovať. Ich profil pozostáva z niekoľkých vrstiev dreva, na výrobu sa používaní dve až tri skla, priestor medzi nimi vypĺňa argón.

Z hľadiska vonkajšie vzhľadu najvýraznejší rozdiel medzi drevenými a plastovými oknami tvoria farebné tóny. Farba dreva sa dá len veľmi ťažko napodobniť, no napriek tomu nie všetky drevené okná si zachovávajú svoju prirodzenú farbu, zavisí to od druhu stromu.

Drevené okná sú vhodné do rodinných domoch aj bytov, no predsa menšie obmedzenia sa nájdu. Drevené okná nie sú vhodné do bytov, ktoré sa nachádzajú na okraji zástavby, kde by boli vystavované nadmernému vetru. Pravidelný nápor vetra a s ním prichádzajúci prach by mohol náter okien poškodiť.

Plastové okná sa hodia do takmer všetkých podmienok, jediným obmedzením sú tmavé dekory, ktoré by priťahovali slnečné lúče. V dôsledku väčšej tepelnej rozpínavosti by sa vám nemuselo podariť zavrieť okno.

Plastový aj drevený materiál majú svoje chybičky krásy, no napriek tomu obe formy okien poskytujú ľuďom slušný komfort. Ak sa rozhodnete vymeniť staré okná buďte obozretní nielen pri výbere materiálu ale aj výrobcu. Nie vždy sa oplatí myslieť ekonomicky, nižšia ceny môže byť na úkor kvality.

Pre Senior Portál napísala
Viera Pastorková

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Charrlie | 07. 05. 2011, 13:12

Ať už plastové, nebo dřevěné... každé mají své výhody a nevýhody... ale myslím, že naši předci dobře věděli, co dělají, když dělali dřevěné :-)

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu